Krásná dáma
„Krásná dáma.“
Při přípravě věstníku Šenovského muzea za rok 2006 vybrala paní ředitelka muzea, Simona Slavíkova, jako jednu z mnoha ilustrací, kterou by bylo možné věstník doplnit fotografii obrazu na němž je vyobrazena „krásná dáma“, jak ji sama příznačně nazvala. Dáma v šatech s krajkovou blůzou a fialovou mašlí levou rukou lehce spočívající na kamenném podstavci. Vyřazuje z ní jakási oduševnělost a vznešenost, svým způsobem je krásná. Fotografie však není kvalitní, je uložena v muzejním depozitu. Záběr je šikmý, zachycený obraz je z části posunut mimo vlastní formát fotografie. Z provedení snímku, lze usuzovat, že jeho autorem byl amatérský fotograf. Na rubu fotografie je zapsáno místo kde byla pořízena - „Zámek Sobotín.“ Sobotínský zámek, nedaleko Šumperku, se v současnosti stal luxusním hotelem. Složitou cestu, jakou se obraz, patrně původem z Těšínska do vybavení interiéru zámku dostal lze dnes jen ztěží zjistit. Obraz je malován stejnou technikou jako mnohé další známé barokní portréty šlechty z východní části Slezska, Beesů či Celestů. Vyobrazení dvou erbů Skrbenských z Hříště, tak zvaný „alianční znak“, umístěný v pravém horním rohu obrazu a nápisy okolo nich, jednoznačně určují vznik tohoto obrazu přímo do Šenova. První z erbů bílý štít s černým svislým pruhem, který je ozdoben zrcátky byl udělen Janu Skrbenskému z Hříště na Šenově dne 25.11.1658 při jeho povýšení do stavu svobodných pánů, dále jej užívala baronská větev tohoto rodu na Šenově. Druhý z erbů jednoduchý, pouze štít rozdělený svislým černým pruhem, užívali Skrbenští Hříště, kterých se povýšení netýkalo.
HELENE FREULEIN SKRBEBSKY AUF SCHONOV
UNO GOTSCHDODRF
Na obraze je vyobrazena Helena Markéta Skrbenská z Hříště, manželka Karla Františka Skrbenského z Hříště, erbu Skrbenských Hříště bez ozdob, rytířské větve tohoto rodu. Helena Markéta byla zajímavou a významnou postavou celkové genealogie rodu Skrbenských z Hříště. Helena Markéta pocházela z prostředí nepříliš majetné šlechty. Narodila se 21.6.1693 v Petřvaldě, jejím otcem byl Maxmilián Veikart Skrbenský z Hříště na Petřvaldě, který byl protestantem, matkou katolička Benigda Grotovská z Grotovic. Ve svatební smlouvě bylo proto zapsáno, že manžel nebude na manželku naléhat, aby přestoupila na jeho víru. Z tohoto manželství vzešlí mužští potomci měli býti protestanty a dcery katoličky. Maxmilián Veikart Skrbenský z Hříště, zemřel v Petřvaldě (u Karviné) již v roce 1695. Matka, Benigda Grotovská z Grotovic (+1737), se podruhé vdala za Jana Bernarda Marklovského ze Žebráče na Životicích.
Poručníkem nezletilých sirotků po Maxmiliánovi Vejkartovi, Heleny Markéty a jejího mladšího bratra, Karla Maxmiliána, byl stanoven jejich strýc, Max Skrbenský z Hříště na Kunčicích a Wendriczi. Helena vyrůstala patrně na zámku ve „Wendriczi“, (jak je patrné z nápisu na obrazu) kde trvale žil její strýc Max. Dětství však prožila v rodném Petřvaldě, na tamním panském dvoře. Vesnici Petřvald přinesla věnem do manželství.
Dne 17.11. 1712 vstoupila Helena Markéta, v petřvaldském kostele, ve svazek manželský s Karlem Františkem sv. pánem Skrbenským z Hříště na Šenově. (*1684, + 1768). Muselo se jednat o velmi silný vztah, „velikou lásku“, došlo li k tomuto sňatku. Helena a Karel František byli vzdálenými příbuznými, měli společného vzdáleného předka, Jaroslava Skrbenského z Hříště. Otcem Karla Františka byl svobodný pán Karel Dětřich Skrbenský z Hříště, který byl synem již uvedeného Jana Skrbenského z Hříště na Šěnově, jeho bratr Bernard Skrbenský z Hříště (+1645) o němž je všeobecně známo, že mu bylo v roce 1622 pro účast v rebelii proti císaři konfiskováno panství Dřínov, byl pradědem Heleny Markéty. Mezi oběmi větvemi rodu existovaly dlouhodobé rozepře, jejichž předmětem bylo majetkové vyrovnání po Bernardově zřeknutí se dědičného statku Hošťálkov ve prospěch Jana na Šenově. Uskutečněným sňatkem došlo k ukončení těchto dlouhodobých sporů.
Odkazy: