Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kronika 2009

3. 1. 2010

Kronika obce Václavovice

 rok 2009    

   

Události, ke kterým došlo ve Václavovicích v roce 2009:Obrazek
 

Postavení retranslačního stožáru 

V posledním týdnu měsíce ledna byl na kopci, za „Olšinou“ postaven asi 20 metrů vysoký železobetonový stožár na jehož vrcholku bylo instalováno zařízení pro přenos digitálního signálu mobilních telefonů. Stožár, jakási betonová roura, je naštěstí štíhlý a z dálky je  téměř neviditelný.

 

 Retranslační věž za Olšinou.

 

Společenské plesy

 Obrazek

Před několika lety pořádal téměř každý spolek v obci během plesové sezóny svůj vlastní bál. Plesy pořádali Sokoli, myslivci, divadelníci, škola - SRPŠ, jezedáci, hasiči a také politické strany v obci, takže po celou zimu každou sobotu se tančilo v sálu některého z václavovických hostinců. Taneční sály s podiem pro pořádání divadelního představení byly postaveny téměř u všech hostinců.Největším sál je u hostince „U Cieleckého“, přibližně pro 200 osob. Pořádaly se zde   plesy a taneční zábavy.Po několik desetiletí zde měl sídlo ochotnický divadelnísoubor „Slezan“. Každým rokem se zde také konaly divadelní představení a přehlídky amatérských divadel z Frýdecka a Ostravska. Doba se však změnila, vše je hodnoceno ekonomicky, sál však ku podivu není využíván. Veškeré veřejné kulturní dění, bály, plesy, větší oslavy se přesunuly do sálu u hostince „Čepaník“. Svou domovskou scénu zde má divadlo „Propadalo“, navazující na tradici amatérského divadla v obci. Majitel hostince, pan Petr Bezruč, je k těmto aktivitám vstřícný. 
Zájem o pořádání plesů však upadá i ze strany samotných spolků, snad odráží situaci jakéhosi celkového úpadku spolkových aktivit, či nezájem jejich vedení.
V minulém roce se situaci sice snažili zachránit, divadelníci z „Propadla“, ples také pořádala škola a hasiči. V tomto roce se však uskutečnil pouze Sbor dobrovolných hasičů ve Václavovicích.

 

Hrůzná událost 

 V sobotu, 14. února 2009 se z medií, rozhlasu a televize dozvěděla celá republika o strašné události, která se v našich Václavovicích odehrála. V jednom z nově postavených rodinných domků , v řadě pod „Čepaníkem“. Policie byla k případu přivolána na základě výzvy sousedů, kteří si všimli, že nikdo z domu delší dobu nevychází. V koupelně byli nalezeni tři mrtví. Rodina Slamečkova, Markéta, Pavel a jejich čtyřletý syn Tomáš. Žena se synkem byli pravděpodobně zavražděni manželem, který následně spáchal sebevraždu. Během šetření však nebyla nalezena smrtící zbraň. Hrozná rodinná tragédie.

 

Výstava obrazů paní Jarmily Durákové

 Dne 6.3.2009 se v Šenovském muzeu v Šenově byla zahájena výstava obrazů paní Jarmily Durákové z Václavovic. Paní Jarmila není sice zdejší rodačka, do naší obce se přivdala, ale rozšířila tak počet václavovických výtvarníků.

Obrazek 

Stavba cesty u hasičské zbrojnice a na ulici Soukromá.

V měsíci květnu se uskutečnila výstavba nové cesty u hasičské zbrojnice. Nová cesta vede od hlavní silnice ke skupině domů na „Špetíkovém kopci“. Spojnice musela býti postavena, z důvodu zajištění dopravní obslužnosti, umožnění příjezdu k těmtom domům. Důvodem byl postoj jednoho z nových majitelů domku u bývalé přístupové cesty od „Garnolového kopce“, který zakázal průjezd všem svým sousedům přes část této cesty ležící na jeho pozemcích a to i přes to, že tato cesta byla po staletí veřejně užívána.

Obrazek

Pohled na novou cestu u hasičské zbrojnice.                       Foto M.Pastrňák v r.2009

Postavena byla také asfaltová cesta v ulici Soukromá, okolo řady nově postavených domků, pod „Čepaníkem“ směrem k „Sosni“.  Před postavením cesty se zde dlouhodobě nacházel pouze vyšlapaný chodník, nejkratší spojnice z centra obce k autobusové zastánce na Čepaníku.

 1.5.2009 - Pochod okolo Václavovic

 1. května byl Svazem českých turistů opět pořádán pochod okolo Václavovic a cyklojízda Slezskou Bránou. Akce se proběhla za již tradičně za veliké účasti občanů Václavovic, také z vesnic a měst z širokého okolí. Start i cíl byl již na rekonstruovaném školním hříšti. Tentokrát se skutečně jednslo o pěknou procházku za krásného počasí, václavovickými a datyňskými lesy, včetně zastavení v „Rynince“. 

 

Obrazek 
 Start a cíl pochodu a cyklojízdy na školním hříšti                  Foto: M.Pastrňák v r. 2009
 

Větrná smršť

 Dne 22.5.2009 zasáhla náš kraj a také naši obec větrná smršť. Síla větru v sousedním Šenově poškodila střechy domů a polámaly staleté kaštany a topoly v alejích. Ve Václavovicích poškodila hlavně lesy. Vyvrátila z kořenů a polámala poměrně veliké množství stromů. K dalším škodám naštěstí nedošlo.

 
Volby do Evropského parlamentu

 Ve dnech 5. a 6. 6. 2009 se konaly volby do Evropského parlamentu. Na volbách bylo opravdu „pikantní“ , že se konaly v době evropského předsednictví České republiky, která v tomto období změnila vládu. Rovněž to, že v té době patřila naše republika mezi poslední dvě členské země Evropské Unie, které zatím neratifikovaly „Lisabonskou smlouvu“, jakousi nově vzniklou ústavu. Volby proběhly za velice malé účasti a patrně většina z voličů ani neví kdo vlastně byl do Bruselu zvolen.

 
Cirkus „Pacific“.

 Václavovice navštívil cirkus. Dle cirkusového stanu skutečně vyhlížel jako opravdický cirkus. Cirkusové představení se uskutečnilo 19.9. 2009 na louce za mateřskou školou. Milý byl malý klaun, který představení započal. Další zábavu obstarávaly dvě umělecké rodiny. Nejvíce je nutno vyzvednou výkon „principála“, který byl zároveň žonglerem, klaunem, krotitelem hadů a vrhačem nožů. Pěkné vystoupení měl rovněž polykač ohně, který si do manéže „odskočil“ od přípravy popkornu. Prostě pohodová rodinná pouťová atmosféra se cvičenými holuby, pejsky a ukázkami hadů.

Obrazek

 Před  cirkusem „Pacific“        Foto: M.Pastrňák v r. 2009

 

Pouť

 Dne 28.9.2009 se konala Svatováclavská pouť ve Václavovicích. U kostela byly postaveny lavičky a stoly, stánky s občerstvením, střelnicí, také nafukovací skákací hrad a dětský řetízkový kolotoč. Počasí přálo a lidé se zde mohli se svými dětmi v pohodě zastavit a pobavit.

 
Vystoupení souboru Hradišťan  

 Tradiční součásti jarmarku bylo vystoupení uměleckého souboru. Tentokrát dne 28.9.2009, večer vystoupil v prostorách kostela sv. Václava ve Václavovicích velice známý folklorní soubor Hradišťan. Koncert byl velikým zážitkem pro všechny zúčastněné.

Pitbull a jiné celebrity

Divadelní soubor „Dios Propadlo“ se dne 6.11.2009 představil ve Václavovicích, v  hostinci na Čepanílu s pásmem humorných scének a písniček nazvaným „Pitbull a jiné celebrity aneb Ze života slavných “.
 Setkání s celebritami, ať již s expresidentem Havlem, či světoznámým plavcem Františkem Venclovským přímo sršelo humorem. Užití „počítačového překladu“ rozhovoru s Angelinou Jolie, či vzpomínky Járy Cimrmana na Václavovice, které jako jedna z mnoha celebrit navštívil, byly obzvláště vydařené. Jako zdatný divadelní autor se Stanislav Kolář se ponejvíce představil ve scénkách „Cassanova“ a „Pitbul Filip“. Hlavně v posledně zmiňované se bylo možné setkat s opravdovými osobnostmi, Josefem Náprstkem, Antonínem Slavíčkem, Eliškou Krásnohorskou, Bedřichem Smetanou a Jerguškou. Svižné nápadité scénky nepostrádaly zápletku a její překvapivé rozuzlení.
 „No, prostě paráda.“ – Velice zdařilé vystoupení před zcela zaplněným sálem, zakončené obrovským aplausem.
Snadno zapamovatelné úryvky z textů:
„ Byl jsem tam !“
„Já su tak šťastný !“
„Banik, Banik, Banik…….“
„Cha, on neví kde je Čepanik !“

Obrazek 

Divadelní soubor „Propadlo“.                    Foto: M.Pastrňák v r. 2009
 
Výstavba chodníku pro pěší. 

V měsíci srpnu bylo započato s výstavbou chodníku pro pěší okolo hlavní silnice vedoucí naší obcí od Šenova směrem na Frýdek, jinak ulice Frýdecké. Chodník v délce cca 2 kilometrů byl dokončen po velikém úsilí stavitelů těsně před Vánoci. Postavení chodníku je skutečně pěkným dárkem václavovickým občanům. Po jeho výstavbě bylo již voláno několik desítek let. Chůze po okraji silnice během dopravní špičky byla vrcholně nebezpečná. Zbudování chodníku bylo skutečně nutností.

Obrazek

Chodník pro pěší u lesa v místech kde navazuje na chodník u ulice Vratimovské.
Ohrazen je několik desítek metrů dlouhými svodidly. Foto: M.Pastrňák v r. 2009
 

Obrazek

Nový, ještě pískem zasypaný chodník před Čepaníkem. Foto: M.Pastrňák v r. 2009

 

Počasí v roce 2009

O počasí v roce 2009 je možno říci, že bylo „zajímavé“.

Zimní období skončilo již v březnu.
Na Velký pátek, který v tomto roce připadl na 10. dubem, dosahovala teplota + 23 stupňů. Celsia
V měsících květnu a červnu se střídal bouřky ochlazení s tropickými teplotami.
Začátek prázdnin však jako obvykle školní mládež nepotěšil a začátek července byl ošklivý.
Avšak 23.7.2009 již bylo téměř rekordních + 32 stupňů.
Teplé a suché počasí pokračovalo i nadále 28.9., na sv. Václava bylo + 26 stupňů.
 Rovněž říjen a listopad byl teplotně nadprůměrný.
 Náhle se ochladilo a napadlo asi 7 centimetrů sněhu až počátkem prosince. Hlavně týden od 
 7.12 až do 13.12. by velice mrazivý, bylo až – 15 pod nulou.
 Před Vánoci však sníh náhle roztál a bláto vydrželo až do Silvestra.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář