Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kronika 2012

Události, které se ve Václavovicích odehrály v rove 2012.


Plesová sezóna
Podobně jako každým rokem, začal rovněž tento rok plesovou sezónou. Ve Václavovicích stále přetrvává problém s vhodným sálem, který by svou kapacitou odpovídal pořádání plesů. SRPŠ proto situaci vyřešilo tím způsobem, že společenský ples pořádalo v kulturním domě v sousedních Horních Datyních.
Oproti tomu, Sbor dobrovolných hasičů pořádal plesy dva. V menším sálu, ve své domovské restauraci, na „Čepaníku“. První byl běžným Hasičským bálem, druhý byl spojen s ukončením plesové sezóny, s takzvaným „pochováním basy“.

Divadelní představení: III. stupeň povodňové aktivity.
V tomto roce divadelní soubor DIOS Propadlo roce opět připravil premiéru nové alternativní divadelní hry. Autor, Stanislav Kolář, ji nazval „Třetí stupeň povodňové aktivity“. Děj divadelní hry zasadil do pohádkového příběhu, v němž v jakémsi groteskním sdělení vycházejícím z reality současného života se snaží upozornit na nedobrý stav naší spotřební společnosti v níž je místo pro aroganci moci, korupci a intriky. Vyhlašuje proto nejvyšší stupeň ohrožení společnosti – III. stupeň povodňové aktivity.
Premiéra hry se konala 24.února 2012 v sálu restaurace Čepaník ve Václavovicích.
První repríza, ihned následujícího dne 25.2.2012, tamtéž.
U této příležitosti je možno uvést ty, kteří se na realizaci tohoto zdařilého divadelního „kusu“, s mnoha zajímavými veselými scénami a písněmi, podíleli: Většina z nich je představuje základ divadelního souboru Propadlo.
Autor: Stanislav Kolář
Hráli: Jiří Červenka – král,
Magda Urbancová – královna,
Sandra Velčovská – princezna,
Martin Dubec – Princ, první pěvec,
Miroslav Dubec – sluha, třetí pěvec,
Stanislav Kolář – komorník,
Renáta Dubcová – principálka, matka,
Zuzana Tvardková – falešná královna, druhá bílá paní, dcera,
Zdeněk Urbanec – výběrčí daní, pán, první bílá paní, druhý bezzemek,
Vít Dubec – mrzák, druhý pěvec, třetí bezzemek,
Ondřej Kubina – mrzák, první bezzemek.
Text písní: Stanislav Kolář
Hudba: Martin Dubec, Vít Dubec,
Technické zabezpečení: Jan Glinz, Tomáš Ožana,
Text sledovala: Eva Červenková,
Scénu připravili: Jiří Červenka, Zdeněk Urbanec,
Režie : Stanislav Kolář.

 

Krádeže v obci
V roce 2012 se v naší obci ve značné míře se rozmohly krádeže. Nebyly však způsobeny obyvateli Václavovic, ale přespolními. V současnosti, kdy jsou téměř všichni občané motorizováni není problém během několika minut překonat několika kilometrové vzdálenosti z nedalekých měst Frýdku Místku, Havířova a Ostravy, odkud patrně do naší obce tito škůdci převážně přijíždějí. V několika domech byly odcizeny hlavně kovové věci, které jsou vhodné k odevzdání do sběren.
Zloději nepohrdli ani zemědělskou technikou nebo nářadím, kterou odcizovali, ne jen přímo ze zahrad ale také z kůlen.
Na jaře tohoto roku se zloději rovněž vloupali do provozovny obesního úřadu. Zde odcizili osobní automobil Škoda Fabia a pohonné hmoty, které neváhali vypustit z nádrže zaparkovaného nákladního automobilu, ukradli také nářadí a další věci, které měly nějakou hodnotu. Přes to, že pachatele nepodařilo doposud dopadnout, nutno říci, že minimálně v jednom případě byla policie úspěšná a zjistila totožnost pachatelů.


Pochod okolo Václavovic
1. květen ve Václavovicích je již tradičně spojen se sportovní událostí „Pochodem okolo Václavovic“ a „Cyklojízdou Slezskou Bránou“. Akci pořádá Klub Českých turistů v Horních Datyních a v roce 2012 se o to více vydařila, protože ji přálo počasí.


 pochod--okolo-vaclavovic.jpg

Účastníci pochodu v krásném prostředí Václavovického lesa u rybníka
na Kamenci.                                            Foto: M.Pastrňák v r. 2012

 

Výstava Malíře Josefa Novického
 Ve dnech 25. až 27. 5. 2012 se v kulturní místnosti obecního úřadu uskutečnila výstava obrazů známého malíře našeho regiónu, pana Josefa Novivkého.
 Malíř Josef Novický se narodil dne 25.2.1927 ve Václavovicích. Patří tudíž k široké skupině malířů, rodáků z Václavovic. Výtvarnému „kumštu“ se Josef Novický začal věnovat již v mládí. Studoval na několika výtvarných školách a v ateliérech známých českých malířů. V roce 1951 se trvale usadil v Třinci, kde pracoval v oddělení propagace Třineckých železáren. Neustále se však věnoval své vlastní výtvarné činnosti. Známy jsou jeho obrazy z Beskyd, jejichž krajina se mu stala tou nejmilejší. Experimentuje však také s expresi a abstrakcí, včetně dalších malířských technik a způsobů vyjádření. V roce 1982 se začal věnovat pouze samostatné malířské tvorbě. Pan Josef Novický vystavuje v mnoha galériích našeho kraje, stal se jedním z nejvýznamnějších „symbolů“ výtvarného umění v Pobeskydí. (Viz. www.obrazyzkroniky.cz rubrika Osobnosti, Malíř Josef Novický.)
 Josef Novický ve Václavovicích vystavoval již několikrát, vždy však v rámci společných výstav místních výtvarníků. Za samostatnou výstavu uskutečněnou v tomto roce mu patří poděkování a přání mnoha dalších úspěchů a pevného zdraví.

novicky-1.jpg

Malíř Josef Novický při zahájení výstavy svých obrazů.
                                     Foto: M.Pastrňák v r. 2012
  

novicky-a-kanovice-005.jpg

Kulturní vystoupení u příležitosti zahájení výstavy.
                            Foto.M.Pastrňák v r.2012

Srnčí hody.
 Srnčí hody se tento rok již konaly 23.6.2012 v Myslivecké chatě ve Václavovicích.
Opět se jednalo o příjemné posezení pod korunami stromů a také dobré pobavení, včetně chutných zvěřinových specialit.
 Nutno připomenout, že na jaře tohoto roku 23.3 – 26.3.2012, se Myslivecké sdružení ve Václavovicích presentovalo výstavou loveckých trofejí. Zároveň byly u této příležitosti vystavovány obrazy z mysliveckou tématikou malířky Marcely Václavíkové.

 

Dětské radovánky.
Koncem školního roku se konaly na školním hřišti dětské radovánky. Václavovické děti z mateřské školky a základní školy tentokráte vystoupily s vlastními, secvičenými programy, cvičeními a hrami. Nenechaly se pouze bavit zvanými profesionálními umělci. Příjemné odpoledne bylo dokončeno společným setkáním všech rodičů dětí a přátel školy.

radovanky.jpg

Cvičení dětí na radovánkách                 Foto.M.Pastrňák v r.2012

Slavnost na konci léta.
Pod patronací Slezské brány proběhla na václavovickém školním hříšti „Slavnost na konci léta“. Tentokráte byla hlavně spojena s ochutnávkou několika druhů piva, které zde bylo u této příležitosti čepováno. Na slavnosti vystoupila skupina historického šermu a pořádány různé zábavné soutěže. 

 

Oslavy svátku sv. Václava.
Dne 28.9. 2012 u kostela sv. Václav ve václavovicích vyhrávala dechová hudba, v 9 hodin se konala slavnostní mše celebrovaná P.Mgr. Leošem Ryškou. U kostela byly postaveny atrakce pro děti a v 17 hodin se v kostele uskutečnil koncert duchovní hudby v podání žáků Janáčkovy konzervatoře v Ostravě.

 

Vyhořela hospůdka JaKa trans.
 Dne 6.10.2012 v ranních hodinách vyhořel nejnovější hostinec v obci, „JaKa trans“. Otevřena byla v roce 2006 panem Blažkem s úmyslem poskytování gastronomických služeb. Konaly se zde rovněž různé menší oslavy jubileí místních občanů. Hostinec byl navštěvován hlavně v letních měsících, kdy poskytoval příjemné venkovní osvěžení. Požár 6. 10. 2012 údajně vznikl od nedopalku cigarety, který některý z hostů odhodil do koše na odpadky.
 Zajímavostí jistě je, že všechny požáry v posledních létech v obci se staly v místní části obce na Sovinci, podél silnice do Frýdku, nevelké vzdálenosti od hasičské zbrojnice. 

vyhorela-hospoda.jpg

Vyhořelá hospůdka JaKa trans                Foto.M.Pastrňák v r.2012

 

Volby do zastupitelstva Moravskoslezského kraje
V dnech 12.10 a 13.10.2012 se konaly volby do zastupitelstva Moravskoslezského kraje. Volební místnost byla opět situována přímo do jedné z tříd Základní školy ve Václavovicích. Z 1512 voličů v naší obci se k volbám dostavilo 706 voličů, kteří odevzdali 682 platných hlasů: Rozdělili je těmto stranám:
ČSSD ………………………………. 156 hlasů což je 22,87 %
KSČM……………………………….. 152 hlasů            22,28 %
KDU – ČSL………………………....  112 hlasů           16,42 %
ODS ……………………………….     59 hlasů               8,65 %
Nezávislí ……………………………  53 hlasů                7,77 %
TOP 09 …………………………….    33 hlasů                4,83%
Strana zelených …………………..    23 hlasů                3,37 %
Zemanovci str. práv………………    18 hlasů                2,63 %
DSSS – Stop nepřizpůsobivým … ..17 hlasů                2,49 %
Pirátská strana ……………………   10 hlasů                1,46 %
Ostatní strany získaly pouze minimální počet hlasů.
Podobně jako ve Václavovicích, rovněž v celkovém součtu, ve volbách do zastupitelstva Moravskoslezského kraje zvítězily „levicově strany“.

Dne 9.12 2012 zemřel malíř Bohuslav Stach.
Pan malíř Stach patřil k osobnostem, na které může býti naše obec právem hrda.
Čest jeho památce.

obraz-p.stacha.jpg

Jeden z posledních obrazů pana Stacha. Foto: M. Pastrňák v r. 2010

 

„Souznění“
V rámci festivalu adventních a vánočních zvyků „Souznění“, který se koná každoročně pod záštitou Ostravsko- opavské diecéze, Ministerstva pro místní rozvoj ČR a Moravskoslezského kraje a Obecního úřadu ve Václavovicích, se dne 13.12.2012, v kostele sv.Václava, vystoupila známá operní pěvkyně, Eva Dřízgová. Přednesla několik skladeb hudebních skladatelů 19. a 20. století., Felixe Mendelsona, Giuseppe Verdiho, Josepha Haydna a dalších. Posluchačům tak opět připravila nevšední zážitek. Záznam koncertu byl vysílán 24.12.2012 Českým rozhlasem Ostrava.

 

Počasí v roce 2012:
26.2. 2012 - mrazy až - 20 st.
30. dubna 2012 již dosahovaly teploty k + 31 st.
O prázdninách bylo počasí opět jakési „mírné“, ne příliš letní.
26. září 2012 však opět stoupla teploty až k +30 st.
Ještě 6.10. 2012 byla + 23 st.
Koncem listopadu asi tře dny mrzlo, kdy bylo okolo – 10 st. C
Sníh však roztál a o Vánocích napadl pouze bílý poprašek.
30. prosince 2012 ale bylo znovi teplo +2 stupně.


Konec světa 21.12.2012
Dle dlouhověkého kalendáře starých Mayů mělo dne 21.12.2012 dolít ke konci světa ! Mayský kalendář sestavený na základě pozorování pohybů nebeských těles v tento den končí. Podle mnohých proroků měl tudíž nastat konec Světa !
V době, kdy je naše společnost každodenně přímo zahlcována zprávami medií plných různých senzací se také zpráva o konci světa značně rozšířila. Po zkušenostech s již předešlými, avizovanými, několika konci světa, například v roce 1000, nebo 2000, či předpovědi věštce Nosterdama, se stala ponejvíce předmětem žertů.
„Avšak, co když ke konci světa došlo a my o něm ani nevíme.
Co když 21.12. 2012 započal nový, lepší svět. Založený na jiných hodnotách. Snad se náš svět již začal pozvolna obracet od materiální, komerční společnosti k novým kulturním a duchovním hodnotám.“
 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář