Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kronika 2013

 Události roku 2013

 
Amnestie prezidenta Václava Klause.
 Na Nový rok, 1.1. 2013, pan president Václav Klaus, v tradičním novoročním projevu, oznámil udělení částečné amnestie, která se však vztahovala na značně velikou část trestných činů.
 Udělení amnestie spojil s 20. výročím vzniku samostatné České republiky a je ji možné též spojovat s končícím desetiletým obdobím v němž Václav Klaus vykonával úřad prezidenta republiky. Amnestii signoval rovněž předseda vlády Petr Nečas.
 Udělená amnestie byla poměrně široká, vztahovala se na majetkové přečiny s trestní sazbou do 2 let, ale rovněž na neukončené případy, které byly ve stádiu šetření. Na svobodu bylo propuštěno více než  6 000 trestanců z celkového počtu cca 27 000 vězňů, zrušeny podmíněné tresty a ukončeno  soudní stíhání rozpracovaných deliktů. Amnestii byli osvobozeni i různí podvodníci, tuneláři a korupčníci z počátku privatizace českého hospodářství začátku 90 – tých. let minulého století, která se odehrávala podle scénáře a návrhu Václava Klause, tehdejšího ministra financí.
 Proti této amnestii se postavila většina veřejnosti. Skupina senátorů podala na presidenta republiky žalobu pro velezradu. Pravomoci presidenta však umožňují udělení jakékoli amnestie, aniž je povinen jakkoli ji odůvodňovat.
 
Přímá volba prezidenta České republiky.
Ve dnech 11.1 a 12.1. 2013 se uskutečnila historicky první přímá volba prezidenta České republiky. Poprvé v historii byl prezident volen přímo lidem.

ofic.portet-zemana.jpg

Doposud byla „hlava státu“, v duchu systému parlamentní demokracie, volena zákonodárci, poslanci a senátory.
Zavedení přímé volby prezidenta republiky je rozšířením demokratických pravomocí občanů.
 Volba presidenta byla dvoukolová. V prvním kole voliči vybírali z devíti kandidátů, dva s nevyšším počtem hlasů postoupili do druhého kola. Nejvíce hlasů obdrželi, Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg.
 Druhé kolo se konalo za 14 dnů, ve dnech 25.1. a 26.1.2013. V mezidobí probíhala ostrá volební kampaň obou konečných kandidátů. V nastalé volbě zvítězil Miloš
Zeman. 
 Dne 8.3.2013 byl pan Miloš Zeman inaugurován presidentem. Přímá volba prezidenta posílila jeho postavení ve správním systému a umožňuje mnohem větší zapojení osoby prezidenta do ovlivňování veřejného dění ve státě.
 V naší vesnici Václavovicích rovněž zvítězil Zeman.
 Svůj Hlas mu dalo asi 65 % zdejších voličů.                                                                                                                                    

                                                                                                                                    Oficiální fotografický portrét  prezidenta České republiky, Miloše Zemana.

 
 
Kniha Dušana Fajkoše „Kapitoly z historie Moravy a Slezska. 
 
celni-strana-knihy-d.fajkose.jpg
Dne 12. února 2013 se v prostorách domu knižního velkoobchodu „Librex“ v Ostravě konal slavnostní křest knihy Dušana Fajkoše, rodáka z Václavovic, nazvané "Kapitoly z historie Moravy a Slezska".
 Kniha je pojata jako veliká mozaika vybraných historických událostí a zajímavostí z našeho kraje. Mnohé jsou nám zcela neznámé. 

 Představení, slavnostní křest,  knihy se konal za přítomnosti významných osobností sportovního života o nichž se autor v knize zmiňuje. Olympijské vítězky Aleny Růžičkové a známého hokejového trenéra Vladimíra Vůjtka. Křtu knihy se rovněž zčastnil ředitel knižního velkoobchodu Librex.

   

 

 

fajkos-krest-.jpg

Fotografie ze slavnostního představení knihy v ostravském Librexu.
                                                          Foto: M.Pastrňák v r. 2013
 
Veselé Velikonoce.
 Svátky velikonoční v roce 2013 připadly již na 1. dubna. Apríl si skutečně s námi „zašpásoval“. Přes noc z 30.3. na 31.3., přes to, že byla o hodinu kratší, neboť se nastavoval „letní čas“, napadlo asi 30 cm sněhu. Sněžení pokračovalo i na Boží hod Velikonoční, takže v pondělí dosahovala výška sněhové pokrývky 40 centimetrů.
 Na Velikonční pondělí tak lidé, více než chodili po pomlázce, odhazovali příjezdové cesty a chodníky ke svým domkům.
 Sníh se držel do 10. dubna. Avšak již 20 dubna dosáhly teploty 25 st. Celsia, 26.4.2013 bylo již 28 stupňů.

vesele-velikonoce.jpg

Sníh o Velikonocích ležící okolo cesty na Sovinci,
                               který iniciativně odhrabal vlastním traktorem pan Ivan Balon.                  
                          
                                                                Foto: Milan Pastrňák 1.4.2013
 
Větrný mlýnek.
 V měsíci dubnu byla ve Václavovicích postavena replika starého větrného mlýnku, „větřoka“. Značně schátralý mlýnek byl do místa v kopci nad potokem přenesen od dřevěného domku č.p. 74 na Pulku. Mlýnek byl renomován, patrně pouze mechanismuz pohonu a vlastního mletí zústal původní. Opraven a postaven byl obcí Václavovice v rámci programu turistického rozvoje Slezské brány. 
 Větrné mlýnky, neboli „větřoky“ se začaly stavět koncem 19. století. Před I. světovou válkou
img.jpgstávaly téměř u každé větší zemědělské usedlosti. Mlelo se v nich a šrotovalo obilí pro vlastní potřebu domácnosti.
 „Větřoky“ jsou jakési malé dřevěné budky o rozměrech asi dvakrát tři metry a výšce asi  rovněž tři metry. Na střeše je  umístěn kovový stožár s větrným kolem. Mlecí zařízení se skládalo z pískovcových kamenů. Spodní byl statický a horní, který byl poháněn převodem z věrného kola se na něm otáčel. (Viz. www.obrazyzkroniky.cz  Větrné mlýnky ve Václavovicích.)                                           
 Větrné mlýnky jsou technickou zajímavostí našeho kraje. V republice nemají obdoby, vyskytují se pouze v této části historického území západního Těšínska.  Přes to nemají statut historické technické památky. 
 Záměr sdružení Slezská brána zachovat a upozornit na tyto malé, pouze do našeho regiónu náležící, "domácí větrné mlýny je možné hodnotit velice pozitivně.
                                                                                                                                                                                                                                                                              Nově rekonstruovaný větrný mlýnek postavený
                                                                                                nad potokem u cesty do „Garnolového kopce“.
                                                                                                                             Foto: M.Pastrňák v.r. 2013
 
 
Slavnosti uprostřed léta.
  Léto roku 2013 bylo mimořádně krásné a horké. Teploty se pohybovaly převážně nad 30 stupni celsia. Školním hřišti tak bylo po celé léto značně využito.
 Vše vlastně začalo již tradičním Pochodem a cyklojízdou Slezské brány na 1. máje, jehož start a cíl je vždy na malém školním hřišti v centru obce.
 V měsíci červnu následovaly dětské radovánky dětí Základní školy ve Václavovicích.
V červenci a srpnu to byly „pivní slavnosti“, které proběhy na tomto hřišti. Vše v kombinaci s několikerým promítáním filmů putovního letního kina, které zajíždělo do naší obce.
 Nutno také připomenou „Srnčí hody“, které se podobně jako každým rokem, konaly v myslivecké chatě ve Forotě.
 
 
110 let Sboru dobrovolných hasičů ve Václavovicích.
   V roce  2013 si václavovičtí hasiči připomněli 110 let trvání Sboru dobrovolných hasičů ve Václavovicích. K tomuto výročí uspořádali pěknou výstavu, která seznámila veřejnost s činností hasičů po celé období činnosti sboru.
 Vlastní oslava se konala dne 21. září 2013 na novém „výletišti“ přímo u budovy hasičské zbrojnice. Pěkné místo, po všech stránkách vyhovující pořádání akcí, ať již kulturních neb sportovních, bylo již v minulosti prověřeno tradičními hasičskými soutěžemi, hlavně Memoriály J.Fraňce, na něm pořádanými. S velikým úspěchem se setkává každoroční „Stavení máje“ a jeho kácení 31.května.
   
 
400 let vesnice Kaňovice.
  Nutno připomenout, významné výročí sousední vesnice Kaňovice, která oslavila 400 let svého založení.  -  Ves Kaňovice byla založena dne 29. října 1613.
  U této příležitosti vydala obec Kaňovice zajímavou publikaci o historii vesnice.
(Viz. www.obrazyzkroniky.cz  Okolnosti založení vesnice Kaňovice)

kanovice.jpg

 
Kompostéry.
 Na počátku měsíce října byly občanům naší vesnice, kteří v minulém roce projevili  zájem o kompostováni bioodpadů za symbolickou cenu 500,- Kč Obecním úřadem ve Václavovicích předány kompostéry. SE správným kompostováním byli občané seznámeni v hostinci na Čepaníku, krátkou přednáškou dodavatele kompostéru.
 Kompostování jistě přispěje k lepšímu nakládání s odpady v naší vesnici.
 
 
Předčasné volby do Parlamentu České republiky.
 V důsledku vládní a parlamentní krize v naší republice vzniklé zneužitím moci vládních stran a korupční aférou byly presidentem republiky vypsány na dna 25.10. až 26.10.2013 předčasné volby do Parlamentní sněmovny České republiky.
 
 Voleb se ve Václavovicích zúčastnilo 68,11 % voličů, kteří dali své hlasy kandidujícím stranám následovně:
Hnutí ANO…………………..………..21,87 %
ČSSD…………………….…………...20,72 %
KSČM…………………………………20,05 %
KDU – ČSL…………………………….9,07 %
Úsvit Tomia Okamary………………...6,97 %
TOP 09…………………………………6,87 %
ODS…………………………………… 3,72 %
Strana Zelených………………………3,72 %
Česká pirátská strana…………….…2,57 %
Strana sv. občanů…………………….1,43 %
Strana práv občanů Zemanovci …….1,43 %
Ostatní strany získaly pod 1 % hlasů.
 
Celkově v České republice, mimořádné volby do rozdělily mandáty do parlamentu takto:
ČSSD……………………………………20,45 %…..50 poslanců
Hnutí ANO………………………..……..18,67 %…..47 poslanců
KSČM……………………………………14,61 %…..33 poslanců
TOP 09…………………………….…….11,09 %…..26 poslanců
ODS…………………………………….....7,72 %…..16 poslanců
Úsvit T.Okamury…………………………6,88 %…..14 poslanců
KDU – ČSL ………………………………6,78 %…..14 poslanců
 
Po volbách se utvořila koalice České strany sociálně demokratické, Hnutí ANO a Křesťansko demokratické unie – České strany lidové. Do konce roku však k sestavení vlády ne nedošlo.
 
 
Festival „Souznění“
a další akce v Kostele sv. Václava ve Václavovicích.
 O vánočních svátcích se krásný prostor kostela sv. Václava ve Václavovicíc, již tradičně stal jednou ze scén „Festivalu souznění“.
 Festival se koná každoročně. Zaštiťuje jej Ostravsko - opavská diecéze, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Moravskoslezský kraj a ve Václavovicích, zdejší obecní úřad.
 Během festivalu vystupují přední operní pěvci a hudebníci, jejichž koncerty jsou tématicky zaměřenými k období adventu a Vánoc.
 
 
Počasí:
 V roce 2013 bylo opět počasí  „poněkud zvláštní“.  „Zasněžené Velikonoce již byly zmiňovány.
 Léto bylo pěkné, teploty na konci července a začátku srpna dosahoval až 34 stupňů.
 Po krátkém ochlazení se opět oteplilo a 25. října teploměr ukazoval + 23 stupňů Celsia.
 Teplé počasí i nadále pokračovalo. Pouze asi v půli listopadu asi po dva dny klesly teploty pod bod mrazu. Napadlo truchu sněhu, který však v zápětí roztál.
 Vánoce byly „na blátě“. Na Štědrý den bylo + 12 stupňů a stejně teplé počasí vydrželo do Nového roku.
 Příroda je z těchto výkyvu teplot zcela zmatená. Nalévají se pupeny stromů. Rozkvetlo jarní
kvítí.
                  sedmikrasky.jpg
 
Prosincové sedmikrásky.                                Foto: Zdeněk Meliš v roce 2013 
 
"Do nového roku 2014, Vám všem,  přeji  všechno nejlepší, štěstí a zdraví !"

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář