Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kronika 2015

10. 1. 2016

KRONIKA 2015

Události, které se ve Václavovicích odehrály v roce 2015:img_0001.jpg

Kapitoly z historie kol Moravské brány.

Pan Dušan Fajkoš vydal v roce 2015 další knihu o historii našeho kraje. V knize nazvané „Kapitoly z historie kol Moravské brány“ připomenul mnohé události, osobnosti a památky tohoto kraje.

 O některých z nich nebylo doposud zpracováno žádných širších odborných pojednání. Dobře, že je touto populární formou podal ve známost veřejnosti. Slavnostní křest knihy se konal v místecké literární kavárně „Kapitol“ dne 30. ledna 2015.

 

 

Pochod kolem Václavovic.

 Podobně jako každým rokem se rovněž v tomto roce, i přes nepřízeň počasí, konal pochod kolem Václavovic spojený s cyklojízdou  Slezskou bránou.

img_0002.jpg 

Začátek pochodu na školním hřišti                        . Foto:M.Pastrnák v r. 2015

Vzpomínka na osvobození obce a ukončení II. světové války v roce 1945.

dscn2255.jpg

Pokládání květin u poníku padlých.                 Foto: M. Pastrnák v r. 2015

  Vzpomínka osvobození obce Václavovice před sedmdesátí lety se konala přesně v den tohoto výročí, 4. května 2015, v dopoledních hodinách. Na shromáždění u pomníku padlých paní starostka přednesla vzpomínkový proslov. Přítomným, hlavně dětem zdejší základní školy, několika členům klubu důchodců a velitele sboru dobrovolných hasičů, připomněla význam toho dne. K pomníku byly položeny květiny.   

 Sedmdesáté výročí ukončení II. světové války je, ne jen pro naší obec, ale i pro Českou republiku a celý svět, skutečně významným dnem. Ukončena byla největší a nejstrašnější válka v historii lidstva. Zemřely v ní stovky miliónů lidí a to nejen těch, kteří bojovali přímo na frontách, ale i prostých lidí, kteří zemřeli v důsledku válečného strádání, byli umučeni v koncentračních táborech nebo zahynuli při bombardování a bojů při průchodu fronty. Strašlivé se jeví, že po této hrozné světové válce se již uskutečnilo mnoho dalších místních válek v Asii, Africe, v jižní a střední Americe a v Evropě. Lidstvo se doposud nepoučilo z těchto trpkých zkušeností, rovněž v současnosti se stále válčí na mnoha místech na Světě, na východní Ukrajině, v Afganistanu, v Iráku a Sýrii. Smutné je, že v těchto bojích neumírají jen ti, kteří je rozpoutali, ale v největší míře místní obyvatelstvo včetně dětí.

 

Základní škola a školka ve Václavovicích.

 Vedení místní školky společně s Obecním úřadem ve Václavovicích, se slavnostně rozloučilo  s jejími „malými absolventy“.  Děti byly obecním úřadem obdarovány malými hezkými dárky a tričky s nápisy dokladující tento den, budou jim připomínat dobu krásných dětských let strávených ve školce.

img_0004.jpg

                  Ukončení „školky“. Dětem dárky předala starostka obce.   Foto: M.Pastrnák v r. 2015

 V souvislosti s ukončením školního roku se na školním hřišti opět konaly Dětské radovánky. Tentokrát byly pojaty „šířeji“, k vlastnímu vystoupení dětí byly přiřazeny zábavné a soutěžní hry.  Rodiče se mohli se svými „ratolestmi“ také zúčastnit prohlídky vystavené hasičské techniky a prohlédnout si nově otevřené prostory mateřské školy.   

img_0001.jpg

Vystoupení dětí na školním hřišti.. Foto: M.S. Kaczorová

img_0002.jpg

Jedna ze zábavných her pro děti.   Foto: M.S. Kaczorová  

Léto.

 Léto roku 2015 bylo velice horké. Od počátku července až do 15. srpna se teploty stále pohybovaly mezi 30 až 36 stupni. S horkem bylo spojeno extrémní sucho. Nebezpečí požárů bylo veliké. Není proto divu, že hořelo v Datyňském lese za domem pana Frydryška, u hranice s Václavovicemi. Oheň byl hasičskými sbory uhašen.  Krátce zapršelo až 1.září.  Velice teplé počasí však trvalo i nadále.

Nová ordinace MUDr. Kusákové ve Václavovicích.

dscn2859.jpg

 Budova nového zdravotního střediska v obci.       Foto: M.Pastrńák v r. 2015

V  létě roku 2015 byla ve Václavovicích otevřena nová ordinace lékařky  MUDr. Dagmar Kusákové. Paní doktorka doposud ordinovala v prostorách svého rodinného domu. Nová hezká budova, lékařské ordinace, kterou nechala vystavět v centru obce, naproti obchodu u transformátoru na ulici Kaštanové, se jistě stane jednou z nejdůležitějších budov v obci. 

 

Mostek přes Frýdecký potok

 V měsíci září tohoto roku byl opraven most přes potok na ulici K Sosni u pana Nogola. Obecní úřad tak pokračoval v opravách dopravní infrastruktury v obci.

dscn2861.jpg

Práce na výstavbě nového mostu na ulici K Sosni.            Foto: M. Pastrnák 

Den Slezské brány.

 Dne 3. 10. 2015 se konal  „Den Regionu Slezská brána“. Sdružení obcí mezi městy Ostravou a Frýdkem - Místem,  u řeky Ostravice, na pomezí Moravy a Slezska, nazvané „Region Slezská brána“ existuje již od roku 1999. V současnosti uskupení zahrnuje Šenov, Václavovice, Kaňovice, Sedliště, Vratimov, Řepiště, Paskov, Žabeň a Sviadnov. Jejich představitelé se dohodli na společném programu spočívajícím ve společném prosazování zájmů těchto měst a obcí přesahující jejich pravomoci. Činnost sdružení spočívá hlavně v prezentaci tohoto kraje a společné podpoře turistiky.

 Oblast mezi městy Ostravou a Frýdkem Místkem, v níž zmiňované obce leží, je velice vhodnou o pro běžnou nenáročnou příměstskou turistiku. Podél řeky Ostravice byla vybudována cyklistická stezka spojující obě města Ostravu a Frýdek Místek, s možností další cesty do nedalekých Beskyd. V různých mapách a publikacích byly zveřejněny snadno dostupné turistické cíle navazující na možnost snadného dopravního spojení z měst v okolí tohoto regionu. Mohou jimi být zdejší lesy, které se zde, v nevelké vzdálenost od měst Ostravy a Havířova nacházejí. Místní zajímavosti jsou větrné mlýnky neboli „větřoky“, drobné technické památky, vyskytující pouze v tomto kraji. Na rozšiřující se turistickou síť navazují pohostinské služby a různá sportovní zařízení. Region Slezská brána v několika vydaných publikacích o historii obcí, církevních památkách, či místní flóře a fauně, seznamuje veřejnost s tímto nevšedním krajem.  

 V roce 2015 se „Den regionu Slezská brána“ konal na paskovském zámku. Zámek, po ukončení činnosti onkologického pracoviště, které se v něm dlouhodobě nacházelo, byl ještě  donedávna v držení Ministerstva zdravotnictví. Město Paskov zámek sice zámek zakoupilo za symbolickou cenu, avšak jeho nutná celková oprava bude velice nákladná a potrvá několik let. Na dni Slezské brány se představila jednotlivá města a vesnice. Prezentovala se svou historií a také různými výrobky a uměleckou tvorbou svých obyvatel.

 Z Václavovic zde nabízela své výrobky „Vendulčina pekárna“. Paní Koloničná představila své kraslice a háčkované ozdoby. Paní Targošová nabízela svou hezkou keramiku, misky, hrníčky, ovečky a ptáčky. Nově se zde na veřejnosti objevila malířka, Martina Kozlová, pokračovatelka výtvarné tradice Václavovic. Obrazy mladé talentované výtvarnice  návštěvníky skutečně zaujaly.

img_0003.jpg

                Prodej koláčů z Vendulčiny pekárny před paskovským zámkem.  

dscn2769.jpg

Paní Targošová a její keramika.               Za ní jsou vystaveny obrazy Bc. Kozlové.

dscn2767.jpg

Paní Koloničná a Martina  Kozlová s paní Koloničnou na paskovském zámku. Všechny fotografie: M. Pastrňák

Martina Kozlová

v říjnu tohoto roku uskutečnila svou první samostatnou výstavu obrazů.

img.jpg

Vánoční besídka naší školky a školy:

 Před Vánoci se v nových prostorách rozšířené budovy Mateřské školy ve Václavovicích uskutečnila tradiční Vánoční besídka. Vystoupení se účastnily všechny děti navštěvující místní školu a školku ve Václavovicích. Pro veliký zájem rodičů se besídka konala ve dvou termínech, ve středu 17. a ve ve čtvrtek 18. prosince 2015.

dscn3036.jpg

Vystoupení dětí školou povinných.

img_0003.jpg

Opravdu snad účinkovaly všechny děti z Václavovic.                Fota: M. Pastrňák

Počasí:

Od konce května zavládly nadprůměrné, ba vysoké teploty. S malými přestávkami přetrvaly až do Vánoc. Na Štědrý den bylo ve Václavovicích +13 stupňů.  Po celý rok bylo veliké sucho. Doufejme, že již pozvolna nenastává obávané globální oteplování.

 

Kostel sv. Václava:

 Každoroční slavnost, v den Svatého Václava  se i přes nepřízeň počasí, určité ochlazení po období velikých veder, konala u Václavovického kostela.  

 Kostel ve Václavovicích, se také tímto rokem zapojil do koncertních akcí a různých lidových zábav pořádaných v rámci festivalu  „Souznění“ ve dech 10.12 až 13.12. 2015.  Dne 10. 12. 2015 ve se v kostele sv. Václava ve Václavovicích konal koncert sourozenců Hany a Petra Ulrychových.  - Koncert byl beznadějně vyprodán.

 

Všechno nejlepší, mnoho štěstí, zdraví

a splnění svých přání

v roce 2016 !

 

 

 

 

 

  

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář