Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kronika 2016

Kronika 2016

             Nový rok 2016 byl jaksi symbolicky zahájen hudebním a pěveckým vystoupením dětí ZUŠ Vratimov uskutečněném 10. ledna 2016 v kostele Svatého Václava ve Václavovicích.  Dokumentoval tak skutečnost, že kostel se již trvale stal koncertní síní naší obce.

Ples SRPŠ  a TJ Sokol Václavoviceimg.jpg

   Dne 30.1. 2016 se uskutečnil ples SRPŠ ve Václavovicích a TJ Sokol Václavovice. Pořadatelé si vybrali za místo jeho konání kulturním dům v sousedních Horních Datyních.

 Starší občané naší obce si jistě vzpomenou na dobu, kdy se v sálech všech pohostinství ve Václavovicích každoročně, během plesové sezóny, konalo několik plesů pořádaných různými spolky a svazy. V současnosti tuto tradici dodržuje již jen Sbor dobrovolných hasičů ve Václavovicích, který každým rokem koncem sezóny pořádá ples na Čepaníku.

 

Změna v cestování občanů Václavovic do Ostravy a zpět.

     Dne 28.2.2016 byl zprovozněn dopravní terminál MHD Ostrava na Hranečníku. Pro václavovické občany veledůležitá autobusová linka č. 28 již přestala zajíždět přímo do centra města Ostravy, ale končí  na uvedeném dopravním terminálu. Odtamtud je nutno dále se dopravit  tramvajemi  č. 4 a 12 a trolejbusy č. 101, 107 a 110. Nutno podotknout, že na terminálu v Hranečníku rovněž končí  všechny spoje z Havířova, Karviné a Orlové. Nově vybudovaný terminál tak cestujícím umožnil „komfortní“ přestup na další dopravní prostředky, které  svými zplodinami nezatěžují čisté ovzduší města Ostravy.   

Velikonoční výstava

     Ve dnech 16. až 18. března 2016 se v sále restaurace U Cieleckého konala výstava rukodělných prací. K vidění a k prodeji byly pro Velikonoce typické kraslice, karabáč ale také dřevěné hračky a textilní šperky, ba i doplňky stravy. Výstavu pořádal Český zahrádkářský svaz ve Václavovicích. 

Václavovický informátor

            Od tohoto roku začal uvedený časopis vydávaný obecním úřadem ve Václavovicích vycházet v barevné úpravě. Což samozřejmě značně zvýšilo jeho kvalitu. V prvním barevném vydání obecního Informátoru čtenáře zaujal  úvodník autorky prezentující se pod zkratkou JaFo. Článek nazvaný „Tříměsíční dítko Jaromíra Šlosara“ velice zajímavou formou představuje ono „dítko“, knihu, která byla slavnostně pokřtěna před třemi měsíci, v prosinci 2015.

Jaromír Šlosar a „Strážkyně pokladu….“

Kniha pohádek nazvaná ze Strážkyně pokladu magické rozprávky ze Zadních hor snad ani není knihou obvyklých pohádek pro děti, jistě si ji rádi přečtou také dospělí čtenáři. Pohádkové příběhy v mnohém vycházejí z pověstí a událostí, které se snad kdysi v Beskydských horách odehrály a v lidovém podání byly předávány z generace na generaci.

Beskydy jsou v životě Jaromíra Šlosara srdeční img_0001.jpgzáležitostí. Kdysi, dříve než se stal redaktorem Českého rozhlasu a dramaturgem ostravského studia České televize, pracoval jako ředitel dětského domova v Ostravici, v srdci nádherných Beskyd. Jaromír Šlosar se stal jejich velikým obdivovatelem. Do těchto „našich“ hor na pomezí Moravy, Slezska, Slovenska a Polska často vyráží k turistickým výpravám směřujícími za novými objevy jejich přírodní krásy a také nevšedností lidí v nich žijících.

Jaromír Šlosar je Václavovickým rodákem. Mnozí z václavovičanů jej znají již od dětství. Doposud však možná ani nevěděli, že napsal a vydal několik knih. Všechny s veskrze poetickým obsahem. Na sbírku básní nazvanou Choditi stříbro navázaly knihy poetických textů, Setonův průvodce Beskydami, Střípky z Moravy a Slezska a Cesta jako majoránka. Celá řada byla završena v roce 2015 knihou krásných, poetických pohádek „Strážkyně pokladu…“:

Česká pošta

Od 1. dubna 2016, z důvodů zachování poštovních služeb v obci,  bude místo České pošty poskytovat zcela stejné služby její smluvní zástupce „Partner České pošty, s.p. – Václavovice“ na nichž se podílí Obec Václavovice.

Zatrpklý Pyroman

Divadelní soubor Dios Propadlo uvedlo dne 1. 4. 2016 v restauraci Lapačka v Šenově premiéru divadelní hry s názvem „Zatrpklý pyroman“. 

Ve Václavovicích byla tato hra se poprvé představena 9. dubna 2016 v sále hostince Čepaník. Divadelní představení souboru Propadlo se vždy setkávají s velikým zájmem veřejnosti a tak první představení Zatrpklého pyromana ve Václavovicích bylo již dlouho dopředu vyprodáno. Musel jsem proto navštívit reprízu divadelní hry v nedalekém Paskově. Konala se v tamním kině. Mimo jiné se ji zúčastnili mnozí členové vedení Sdružení obcí Slezská brána a rovněž někteří kulturní a muzejní pracovníci z Frýdku – Místku, kteří se asi dozvěděli o kvalitách této divadelní hry odehrávajícím se v prostředí malého provinčního muzea. 

dscn3307.jpg

Fotografie z divadelního představení. Scénka „vražda v neckách".  Foto: M. Pastrnák v r. 2016

Divadelní hra diváky zaujala vtipnými scénkami spojenými zajímavou zápletkou v ucelené dílo. Herecké výkony členů divadelního souboru byly, jako vždy, na profesionální úrovni, přestože se ve hře představilo několik nových amatérských herců. Hlavně však je nutno ocenit režisérskou a autorskou práci vedoucího souboru, Stanislava Koláře, který je osobností značně výjimečnou a velice nevšední. Divadelní hra Zatrpklý pyroman je již jeho desátým dílem, které napsal a se souborem Propadlo nastudoval.

V roce:

1999 - Mateří kašička aneb pojďte Dahl

1999 – Kde nic tu nic

2001 – Berany, berany, duc

2002 – Balón

2003 – Fialový plašan

2007 - Komedie pro tři dioptrie

2009 – Pitbull a jiné celebrity

2012 – Třetí stupeň povodňové pasivity

2015 - Kočárky

dscn3314.jpg

Členové souboru Dios Propadlo při závěrečné „děkovačce“ v Paskově.  Foto: M. Pastrnák v r. 2016

 

Oprava mostu.

  V měsících dubnu a květnu tohoto roku probíhala oprava mostku přes potok v místní části Václavovic  - Kopťově. Jedná se o další z řady oprav mostků, které byly prováděny v minulých letech. 

Činnost Sboru dobrovolných hasičů ve Václavovicích v roce 2016.

Sbor dobrovolných hasičů ve Václavovicích je dlouhodobě velice významnou složkou veřejného života. V toto roce hasiči opět pořádali již tradiční akce jako „Den Země“, stavění a „Kacení máje“.

 V roce 2016: 29.4. – Den Země – Konal se na hasičském cvičišti u hasičské z  účastnily se ho děti                                        václavovické mateřské a základní školy. Děti se seznámili s ukázkou                                                       historické i současné hasičské techniky, která je pro ně vždy zajímavá.

                         30.4. – stavění máje u hasičské zbrojnice

                         28.5. – kácení máje

                        17.9. – ve Václavovicích soutěžily „Tříčlenné hlídky žen“ – Branný závod probíhal na                                       běžecké trase asi 2 km  dlouhé s několika kontrolními stanovišti, v nichž                                                 musely plnit různé úkoly z oboru  zdravotnictví, požární ochrany, ale ve střelbě.

                               - čelové SDH ve Václavovicích se úspěšně účastnili několika soutěží hasičských                                     sborů.

Pochod kolem Václavovic

             Již tradičně se také v roce 2016 1. května  konal ve spolupráci  Obce Václavovice a Klubu českých turistů Horní Datyně pochod okolo Václavovic a cyklojízda Slezská brána. Tentokráte byly akce  navíc doplněna o přespolní běh na 15 km. 

dscn3436.jpg

Nejkratší trasa pochodu určená dětem vedla „pohádkovým lesem“. Zastavení však byla zajímavá i pro dospělé.       

Dětské radovánky

Dětské radovánky patří rovněž k tradičním akcím. Tentokrát se konaly 11. června na školním hřišti. Děti zde předvedly ukázky cvičení a tanců. Pro ně i dospělé zde byly připraveny různé atrakce a zábava.

Srnčí hody

 K dalším tradičním akcím v měsíce červa patří rovněž Srnčí hody pořádané václavovickými myslivci. Konaly se dne 25.6. 2016 v myslivecké chtě ve Forotě. Zvěřinové pochutiny byly podávány s přílohou hudby, kola štěstí, kuželek a soutěží v házení šipek, střelby v laserové a vzduchové střelnici. Nutno připomenou, že Myslivecký spolek Václavovice se pečlivě stará nejen o zvěř v našem lese ale také o jeho čistotu. 1. dubna myslivci uskutečnili velikou akci: Čištění lesa od odpadků okolo nejfrekventovanějším tras ve Václavovickém lese.  

Nápaditost v činnosti členů mysliveckého spolku ve Václavovicích snad  nezná mezí. Dne 9. července myslivci společně s Obcí Václavovice zajistili  v myslivecké chatě promítání oblíbeného filmu Jiřího Menzla „Slavnosti sněženek“. Film natočený podle námětu Bohumila Hrabala se s jistou nadsázkou všeobecně dotýká rivality myslivců. Na divočákovi se zelím nebo se šípkovou omáčkou si bylo možné pochutnat i v myslivecké chatě ve Forotě.

Změny ve vedení obce Václavovice

            Dne 17.6.2016 rezignoval na svou funkci místostarosty obce rovněž Radě a  v Zastupitelstvu obce pan Pavel Tvardek, zvolený za KDU-ČSL. Pana Tvardka v zastupitelstvu nahradila první náhradnice za KDU-ČSL, Ing. Vendula Jakubowská,  Dne 29. 6.2016 se své funkce v Radě obce rovněž vzdala paní Marta Kolegová, svůj mandát za KDU-ČSL si však ponechala a v zastupitelstvu obce zůstává.

            Na veřejném jednání Zastupitelstva obce Václavovice konaném dne 29.6. 2016 byli do obecní rady nově zvoleni Ing. Vendula Jakubowská a Ing. Bohumil Holečko, který ve volbách v roce 2014 byl do zastupitelstva zvolen za ČSSD. Na tomto zasedání byl novým místostarostou obce Václavovice zvolen pan Antonín Novotný.

Václavovická rokle

O prázdninách, 30. července se za spoluúčasti Obce Václavovice uskutečnil na školním hřišti rockový festival. Z tohoto důvodu byla téměř dva dny uzavřena Obecní ulice v centru obce. Rocková hudba zúčastněných skupin pak zněla Václavovicemi až do rána. 

img.jpg

Plakát na „Václavovickou rokli“ zveřejněný v Obecním informátoru“         
   

Bratři Škapovi

             V měsíci srpnu roku 2016 vyla vydána tiskem kniha s názvem „Bratři Škapovi – legionář a fotograf“. Pojednává o dvou zajímavých osobnostech z naší vesnice, bratrech Antonínovi a Františku Škapových.

img.jpg           Fotograf František Škapa starší byl ve Václavovicích všeobecně známý. Ve své době zhotovil fotografie, snad všech ročníků základní školy ve Václavovicích. Nejčastěji však fotil významné rodinné události, svatby, biřmování, narozeniny, takzvané kabinetky.

             Antonín Škapa, Františkův bratr, je patrně téměř neznámý. Jeho životní osudy však stojí za zaznamenání. Antonín Škapa v době I. světové vílky vstoupil do řad Československých legionií v Rusku. Účastnil bojových operací legionářů v Rusku, Sibiři a Dálném východě. Své zážitky ze této cesty  „okolo Světa“ zaznamenal ve svém deníku. Kopie tohoto unikátního dokumentu je v této knize přiložena.

    Knihu napsal a sestavil Milan Pastrňák. Je možné si ji zapůjčit v Obecní knihovně ve Václavovicích.

 

Den Slezské brány v Paskově

24. září se v Paskově opět konal „Den Slezské brány“. Společně s kulturními vystoupeními hudebních a tanečních souborů se zde představili pod hlavičkami svých obcí mnozí podnikatelé, hlavě uzenáři, pekaři a cukráři zde prodávali své nejlepší výrobky. Představili se zde také výrobci rukodělných prací, krajek, hraček, kraslic, keramiky ale také domácího mýdla. 

dscn3733.jpg

Nádvoří paskovského zámku s proskleným stropem. V době konání Dne Slezské brány rovněž sloužilo k výstavním a prodejním účelům.

dscn3735.jpg

Dvě zástupkyně naší obce na akci  Slezské brány.  Foto: M.Pastrňák

 

Oslavy svátku sv. Václava.

            Svatý Václav je patronem České republiky, ale také kostela sv. Václava v naší obci a snad také celé obce Václavovice.  Oslavy patrona kostela, sv. Václava probíhaly od 27.9. do středy 28.9. 2016. U kostela byly umístěny pouťové atrakce pro děti, kolotoče a houpačky, skákací hrad  a také stánky s občerstvením.

 27. září odpoledne vystoupila v zahradě u kostela známá zpěvačka Petra Janů. Vstup na její vystoupení byl zdarma.

            28.září v 9 hodin byl v kostele sloužena slavnostní mše svatá.

Volby do Zastupitelstva Moravskoslezského kraje

Ve dnech 7. a 8. října 2016 se konaly celostátní volby do jednotlivých krajských zastupitelstev.

Ve Václovicích přišlo k volebním urnám 647 občanů z 1602 voličů, což činí 39 %.

Nejvíce hlasů v naší obci dostali kandidáti těchto stran a volebních uskupení:

Hnutí ANO…………………………………………………………………154 hlasů

KDU – ČSL………………………………………………………………….95 hlasů

ČSSD………………………………………………………………………..83 hlasů

KSČM……………………………………………………………………….78 hlasů

ODS………………………………………………………………….……...32 hlasů

Starostové……………………………………………………….………….32 hlasů

Nezávislí…………………………………………………………………….31 hlasů

Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura a SPO.……………...28 hlasů

TOP 09 ……………………………………………………………………..24 hlasů

Česká pirátská strana……………………………... . .…………………...21 hlasů

Svobodní a Soukromníci……………………………….. ………………..12 hlasů

Dělnická strana soc. spravedlnosti – Imigranty

a Islám v ČR nechceme!………………………………………………….12 hlasů

Úsvit s Blokem proti Islamizaci…………………………………………..11 hlasů

Ostatním kandidujícím stranám dali svůj hlas jen jednotlivci (do 10 hlasů)

Celkově v Moravskoslezském kraji:

Hnutí ANO obdrželo………25,70 % hlasů

ČSSD………………………16,66 |%

KSČM………………………11,38 %

KDU-ČSL…………………..10,37 %

Koalice SPD a SPO ……….7,20 %

ODS……………………….....6,93 %

Hejtmanem Moravskoslezského kraje byl po několika týdenním jednání zvolen  rektor Fakulty informatiky VŠB – TUO prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc. kandidující za Hnutí ANO.

Volby do Senátu České republiky

V dech 7. a 8. 10. 2016 rovněž proběho 1. kolo  volb do Senátu České republiky. Nejvíce hlasů ve Václavovicích obdržela Ing. Alena Vitásková, ředitelka Státního regulačního ústavu, ale jen o 7 hlasů více nežli v druhém kole senátorem zvolený Ing. Zdeněk Nytra, velitel Sboru hasičů v Ostravě.

Kulturní akce pořádané Obcí Václavovice

Dne  14.10. 2016 se v sálu hostince Čepaník představili operní a operetní pěvci ostravských divadel v pásmu operetních melodií nazvaném „Devatero řemesel – desátá láska“.

Následujícího dne 15. 10. 2016 se na  Čepaníku konal obecní večírek s hudbou a tancem.

Venclovice a jejich odkaz obci Václavovice

        Dne 16.10. 2016 v hostinci na Čepaníku byla slavnostně pokřtěna kniha o naší obci nazvaná Venclovice a jejich odkaz obci Václavovice.

Vlastní název publikace vypovídá o jejím obsahu. Důvodem jejího sepsaní bylo zaznamenání památných staveb a významných míst v obci a pocházející z doby, kdy se ještě nazývala Venclovice, z nichž mnohé se dodnes ve Václavovicích nacházejí. V knize jsou zachyceny jednak obrazovým dokumentem, fotografií, tak i písemně. Ke každému stavení, křížku, kapličce, nebo studánce v lese se vztahují zajímavé příběhy, které je nutno zachovat pro další generace.

 Kniha Venclovice a jejich odkaz obci Václavovice byla vydaná díky sponzorským darům. Obec se na vydání knihy nepodílela. Publikace se setkala se značným zájmem čtenářů, hlavně místních občanů, v měsíci prosinci proto musel být objednán dotisk jejího vydání.

img_0002.jpg

Obálku knihy vytvořil václavovický rodák, akademický malíř Josef Velčovský,

 

Vánoční prodejní výstava.

Český svaz zahrádkářů ve Václavovicích ve dnech 23.11. až 25.11. 2016 pořádal vánoční prodejní výstavu: 

img_0001.jpg

 

Úspěšné reprízy divadelní hry Zatrpklý pyroman

                Ve dnech 25. a 26. listopadu divadelní soubor Dios Propadlo na své domovské scéně, v sále hostince na Čepaníku, sehrál pro občany Václavovic  reprízu a derniéru úspěšné divadelní hry Zatrpklý pyroman.

Povinné revize kotlů na pevná paliva.

            Zákon o ochraně čistoty ovzduší 201/2012 stanovil provedení povinné revize kotlů na pevná paliva o výkonu nad 10 KW využívaných k ohřevu vody zařazených do systému teplovodního vytápění do 31.12.2016.  Zákon rovněž umožní provádění kontroly způsobu vytápění a používání paliva k němuž je kotel určen, či ekologického paliva. Kontroly mohou provádět pracovníci městského a obecního zastupitelstva na základě podezření, nebo upozornění, že majitel daného domu v kotli spaluje materiály jejíchž zplodiny znečišťují ovzduší. Majitel kotle je povinen obecním úřadem pověřeného pracovníka  vpustit do objektu a umožnit mu kontrolu topeniště. V případě zjištění porušení zákona o ochraně ovzduší může obecní úřad znečišťovateli udělit pokutu až do výše několik desítek tisíc korun.

             Vstoupení tohoto zákona v platnost patrně přispěje ke zlepší ovzduší v naší obci. Hlavně v jejím centru, s nehustější zástavbou rodinných domů, které leží v údolí a v době inverze je často zahaleno různě barevnými nedýchatelnými dýmy stoupající z mnohých komínů.

Vánoční koncert v kostele

                   Dne 18.12.2016 vystoupil v kostele sv. Václava ve Václavovicích houslový virtuóz Pavel Šporcl. Představil se s programem nazvaným „Pocta Paganinimu“.

                       Koncert předznamenal oslavy Vánoc a bohoslužeb konaných v kostele sv. Václava ve Václavovicíc.

 

Štěstí zdraví klid a mír všem lidem dobré vůle v roce 2017 !