Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kronika 2018

12. 3. 2019

KRONIKA 2018

 

 Události, které se v uvedeném roce odehrály v naší obci Václavovice:

 

Volba prezidenta České republiky.

 

     Na počátku roku, ve dnech: 12. a 13.1. 2018 a ve dnech 26.1. a 27. 1. 2018 se konala dvoukolová volba prezidenta České republiky. V pořadí již druhá přímá volba hlavy státu opět proběhla ve velice vyostřené atmosféře. Z počínajících devíti kandidátů osm, Jiří Drahoš, Pavel Fišer, Michal Horáček, Marek Hilšer, Mirek Topolánek, Jiřá Hynek, Petr Hannig a Vratislav Kulhánek, se kriticky vymezilo proti znovu kandidujícímu prezidentu Miloši Zemanovi. Kritika prezidenta však byla jejich jediným programem, neuspěli a do druhého kola postoupili Miloš Zeman se 38,36 % hlasů a Jiří Drahoš, který obdržel 26,60 % hlasů.

   Zemanův protikandidát, Jiří Drahoš je bývalým předsedou Akademie věd České republiky a původem ze slezského Jabůnkova. V prezidentských volbách byl podporován politickou pravicí, hlavně více majetnými a vzdělanými občany. V přímých televizních duelech druhého kola voleb jej však zkušený politický matador, Miloš Zeman, před očima diváků celé republiky jednoznačně převýšil. Miloš Zeman zvítězil v také druhém kole voleb, obdržel 51, 36 hlasů, zatím co Jiří Drahoš o 2,73 % méně, 48,63 % hlasů. Prezidentem České republiky se tak opět stal Miloš Zeman. 

 

Hygienická údržba obce.

            V obci se značně rozšířilo „pejskařství“. Lidé v mnohem větší míře chovají psy. Nikoli však jako hlídací, ale jsou jejich domácími mazlíčky, Každodenně s nimi chodí na procházky, nu a také je vyvenčit. Obec proto na několika místech ve vesnici instalovala odpadkové koše s držáky na igelitové sáčky pro sběr psích exkrementů. Podle počtu zmizelých pytlíků je možné usuzovat, že se jedná o dobrou věc.

img_0002.jpg

Myslivecké sdružení Václavovice.

img_0003.jpg

Myslivecká chata ve Václavovicích na obraze malíře Ivo Nováka

Myslivecké sdružení Václavovice se dlouhodobě pečlivě opatruje václavovické lesy a rovněž se stará o stav jejich zvířecích a ptačích obyvatel. Sdružení však také vyvíjí kulturní a naučnou činnost. Srnčí hody, které myslivci pravidelně pořádají, se již staly jakousi „klasikou“, široce známou v celém kraji. K nim rovněž přibyly úspěšné filmové představení konané v přírodě, pod širým nebem.   

        Snad dosavadním vyvrcholením kulturní činnosti sdružení byla akce pořádána mysliveckým sdružením na počátku měsíce dubna 2018.

img_0004.jpg

Výstava trofejí a obrázků v myslivecké chatě.

 Prostory chaty zaplnily exponáty s mysliveckou tématikou. Vystaveny zde byly lovecké trofeje, parůžky srnců a parohy, od těch nejmenších, až po veliké daňčí,  dermoplastické preparáty ptáků a zvířat a další exponáty. Svou úžasnou sbírku zde představil sběratel historických loveckých zbraní. Vše doplňovaly obrazy a obrázky zvířat malované citlivým pohledem dětí. Obrazy z Václavovic  zde rovněž vytavoval místní malíř Ivo Novák.

  Výstavy se zúčastnilo množství návštěvníků, které osobně provázel a hostům vtipně představil, předseda mysliveckého sdružení, Ing. Ivan Hoch. 

img_0005.jpg

Návštěvníci výstavy: Paní Řěpiská, předsedkyně klubu důchodců, Ivo Novák, paní Matochová

a předseda Mysliveckého sdružení ve Václavovicích Ing. Ivan Hoch.

 

Oprava tělocvičny a přestavba Základní školy ve Václavovicích.

O prázdninách byla dokončena přestavba školní tělocvičny. Přibližně padesát let stará budova dostala zcela nový „kabát“. Nová okna, zateplenou fasádu, ale hlavně vlastí tělocvična byla zmodernizována od podlahy až včetně stropu.  

img_0006.jpg

Fotografie interiéru tělocvičny s dětmi gymnastického oddílu. 

Již o prázdninách bylo započato rovněž s rekonstrukcí vlastní budovy základní školy. Škola kdysi zvaná „nová škola“ byla vystavěna v roce 1905. Čtyřtřídní škola tehdy nahradila starou školu ve Václavovicích, vystavěnou v roce 1878, která již kapacitně nestačila pojmout tehdejší nárůst počtů dětí v obci. V průběhu více než stoleté existence této nové školy byla jen několikrát rozšířena přístavbami. V současnosti nastal obdobný problém jako před sto lety, počet obyvatel obce se značně rozrostl a tím rovněž počet školou povinných dětí. Muselo proto být přikročeno k radikálnímu řešení - k celkové přestavbě školy.  Nejprve byla zbořena přístavba původní budovy, naposled se v nacházela jedna z učeben. Stavba pokračovala dalšími, výkopovými pracemi. Nastávající zima však postup výstavby zpomalila.  

img_0007.jpg

Staveniště u školy.

Zemřel pan Jaromír Drozd.             

        Dne 5. září 2018 zemřel, po těžké nemoci, vzácný člověk, Pan Jaromír Drozd. Fotograf, malíř, umělec, který celý svůj život zasvětil kultuře v naší obci. Od mládí jej přitahovalo výtvarné umění a divadlo, v pro místní divadelní souboru Slezan, vytvořil mnohé zajímavé scény, byl hlavně scénáristou, jen občas hrál v nějaké roli. Pro obecní úřad, spolky a organice vytvořil bezpočet různých pozvánek, čestných uznání, namaloval stovky plakátů zvoucí na vesnické bály a divadelní představení. Sám také, ponejvíce pro sebe, maloval a fotografoval. Mnohé jeho fotografie, tvořené i zvláštní technikou, prolínáním obrazů, zdobí společenské prostory v naší obci.

Jaromír Drozd byl výjimečným člověkem, který nám všem bude jistě chybět. Čest jeho památce.  

      slezsky-kraj-2016.jpg

Jedna z posledních fotografií Jaromíra Drozda, nazvaná „Slezský kraj“. 

 

Jarmark

            Podobně jako každým rokem, se také letos, v den svátku sv. Václava se konala u kostela Svatováclavská pouť, nebo také jarmark. V našem Slezsku se byl kdysi jarmark nazýván „odpust“, neboť v ten den bylo možné dosáhnout odpuštění hříchů. Tentokrát se „odpust“ opravdu vydařil. Počasí jedna báseň. Letos zde bylo i veliké ruské kolo.

img_0008.jpg

Snímek z jarmarku ve Václavovicích v roce 2018

 

Volby do zastupitelstva obce:

Ve dnech 5. a 6. října 2018 se konaly volby do zastupitelstva obce.  Ve Václavovicích do voleb vstoupily čtyři subjekty, Česká strana sociálně demokratická, Komunistická strana Čech a Moravy, Sdružení nezávislých kandidátů Václavovice, a Křesťanská a demokratická unie – Československá strana Lidová. Do obecního zastupitelstva kandidovalo 48 místních občanů. Voleb se zúčastnilo 58,96 % oprávněných voličů.

Nejvíce hlasů obdrželo Sdružení nezávislých kandidátů Václavovice, vedené paní starostkou obce Ing. Magdou Pustkovou…………. 7 166 hlasů

Komunistická strana Čech a Moravy ……………. 2 673 hlasů

Křesťanská demokratická unie – ČSL……………. 2 080 hlasů

Česká strana sociálně demokratická ……………..   247 hlasů 

Na základě výsledků voleb bylo sestaveno Zastupitelstvo obce Václavovice:

Sdružení nezávislých kandidátů 10 členů: Ing. Magda Pustková, Antonín Novotný, Daniel Toman, Ing.              Tomáš Červený, Ing. Bohumil Holečko, Ing. Jan Hrazdílek, Aleš Toman, JUDr. René Vašek, Ing.              Petr Novotný, Vladimír Pastrňák.

KSČM:  3 členové zastupitelstva: Lenka Pastrňáková, Mgr. Jaromír Šlosar, Mgr. Ivana Bertová.

KDU-ČSL: 2 členové zastupitelstva: Marcela Tomanová,  Ing. Vendula Jakubowská. 

Starostkou obce Václavovice byla zvolená Ing. Magda Pustková.

          Blahopřejeme !

 

Připomenutí stého výročí vzniku Československé republiky.

V tomto roce si připomínáme sté výročí Československé republiky, naše Česká republika na ni navazuje, je pokračovatelkou jejich demokratických tradic. Snad všichni občané jsou na svou republiku právem hrdí. 

( Více o založení Československé republiky  je možné se dočíst v článku Významné „osmičky“ v našich dějinách, který je uložen na těchto www stránkách v rubrice Historie kraje. )

         Ve Václavovicích byla u této příležitost u budovy mateřské školy zasazena lípa, kterou obci věnoval Jan Kuchař. V Šenově byla rovněž v Zámeckém parku slavnostně  zasazena Lípa republiky. Oslava pokračovala v restauraci Horakůvka slavnostním koncertem a oceněním místních občanů, kteří se významným způsobem zasloužili o sportovní a kulturní rozvoj města Šenova.V Horních Datyních byla oslava vzniku republiky spojená se slavnostním otevřením větrného mlýnku, obnovené místní technické historické památky. Slavnosti se účastnili i mnozí občané z Václavovic. 

img_0009.jpg

Oslava vzniku Československé republiky v Horních Datyních (Trumpetista Josef Muras z Václavovic.)

 

Další události, které se v obci uskutečnily:

Mimo tyto, opravdu významné události se ve Václavovicích také v tomto roce konaly akce z nichž mnohé se opakují každým rokem:

Pochod a cyklojízda okolo Václavovic.

Dětské radovánky na školním hřišti.

Tradiční festival rockové hudby „Václavovická rokle“.

Velikonoční a Vánoční prodeje pořádané místním svazem žen.

Koncerty v kostele sv. Václava. 

img_0002.jpg