Jdi na obsah Jdi na menu
 


Akademický malíř Josef Velčovský

31. 7. 2008

Malíř Josef VelčovskýObrazek

Nejvýznamnějším z umělců pocházejících z obce Václavovice je jednoznačně Josef Velčovský mladší. Narodil se dne 7. října 1945 ve Václavovicích v domě č.p. 240 u hasičské zbrojnice, naproti hostince Čepaník. Veliký malířský talent Josefa Vellčovského se projevil již v mládí. Zdědil jej po otci, stejnojmenném Josefu Velčovském, který byl povoláním malířem pokojů, hlavně však umělcem, malířem rovněž obdařeným velikým talentem, maloval nádherné obrazy.                

Akademický malíř Josef Velčovský v roce 1986.         Foto zveřejněné na titul.str.čas.     Magazín: aut. A.Štastný 

Obrazek

 Mladý Josef již v dětství chodil vypomáhat otci s malováním po domech. Naučil se tak zacházet s barvou, rozumět kompozici, jejím odstínům a náladám. K získaným zkušenostem přidal svůj vlastí osobitý pohled, jako dítě školou povinné dokázal namalovat obrazy, které se již tehdy kvalitou vyrovnaly dílům dospělých, renomovaných malířů. Talent mladého Josefa Velčovského neušel pozornosti akademického malíře, národního umělce, Viléma Wünscheho ze sousedního Šenova, který jej doporučil k dalšímu studiu.  

 

J.Velčovský ml.: Stromy u louky u potoka Datyňka.
(Zátočina - „okluk“, místo na potoce s více vody a děcka a mládež se tam chodívala koupat.
Obraz namaloval v době studia na střední škole.Nyní jej vlastní O.Slíva.  Tempera za sklem, v němž se odráří blesk fotoaparátu.) 


Po ukončení Základní školy v Šenově absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti. V roce 1963 byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze. V létech 1963 až 1969 studoval u akademického malíře profesora Součka. Již během studia započal s poznávacími cestami po Evropě. Maloval v Holandsku a v Paříži. Akademická studia dokončil v roce 1970 jakousi nadstavbou v Paříži v „Ateliéru 13“ u S. W. Haytera. 

Obrazek 

 Ak.malíř. J. Velčovský: Obrázek z Bretaně   

Z Francie se vrátil se jako začínající umělec s velikými plány, ale zcela bez prostředků. Přijal proto práci v psychiatrické léčebně v Praze – Bohnicích. Sledoval psychický stav pacientů dle jejich výtvarného projevu. Vlastní tvorbě se věnoval až po práci, maloval ve svém veškerém volném čase - ve dne i v noci.

 Obrazek

Ak.m. Josef Velčovský: Krajina.
Obraz se nacházel se ve vstupní hale budovy SOkA ve Frýdku - Místku

Obrazek Josef Velčovský se trvale usadil v centru uměleckého dění, v Praze, možná snad také proto, že z Prahy se mnohem snadněji vyráží k cestám po světě. Procestoval téměř celou Evropu, také asijské Mongolsko. Nejčastěji však navštěvuje Francii a hlavně Finsko. Detaily a části pohledů z Bretaně a finského pobřeží se jako Ak.m. J. Velčovský:     Loďky (Spící ?)                                           ozvěna ozývají v jeho obrazech.

V nekonečně velikých prostorech snových krajin a.m.j.v.-zimni-krajina.jpgJosefa Velčovského jsou patrné události, které se v nich odehrály a „ozvučily je“, jakoby v sobě nesly stopy onoho času, kterého Salvator Dali postavil stranou. Často je tak možné nahlédnou až pod povrch věcí a dění, s překvapením zjistit, že se vše odehrává znovu v těch nejpodstatnějších souvislostech, základních pudech a touhách formujících vlastní osobitý pohled každého jedince na „krajinu svého života“.                                                                  Ak.m. J.Velčovský: Zimní krajina

Do níž je možné zasadit onu krásu nejpřirozenější, definovanou barvami květů a oblostí plodů generující tvary ženského těla vyrůstající z vizí a snů, tvořenou neznatelnými křivkami definicí.

ObrazekVlastním osobitým stylem jsou určena všechna díla Josefa Velčovského, stává se tak jedinečným a dobře identifikovatelným, jakv malbě tak i grafice. Josef Velčovský maluje olejem a akrylem, často rozměrná plátna, tvoří ale také drobné barevné litografie.

 

 Ak.m.Josef Velčovský: „Líná řeka“

 

  Znám je originálními ilustracemi v časopisech, ilustroval na 70 knih, převážně poezie,  mimo jiné, také například „Nikolu Šuhaje Loupežníka“ Ivana Olbrachta,vydanou v roce 1996, či Lustigovou „Motlidbu pro Kateřinu Horovitzovou“..   

Obrazek
Josef Velčovský vystavoval svá díla snad po celém světě, New Yorku, Paříži, Nizozemsku, Polsku, Slovensku, Japonsku, Mongolsku, Finsku, Německu, Rakosku, Belgii. Uskutečnil na padesát samostatných výstav. V mnoha galeriích vystavuje pravidelně. Známým místem jeho výstav jsou například lázně Luhačovice, či Zlín a Třinec. Jeho díla jsou však stále k vidění v pražských galériích. Mnohé obrazy akademického malíře Josefa Velčovského byly sběrateli zakoupeny do soukromých sbírek a galér
ií po celém světě. Umístěny jsou v prestižních veřejných sbírkách, ve Stad Muzeum Norimberk, Galerii hlavního města Prahy, hlavně však v Národní  galerii v Praze.       Ak.mal.J.Velčovský 
                                                                                                                 Starší ilustrace k článku v časopise.

ObrazekObrazek

 

 

 

 

 

   

 

Ak.m.J.Velčovský. Dvě barevné litografie s podobným tématem  

Akademický malíř Josef Velčovský patří k nevýznamnějším malířům současné výtvarné scény a to ne jen naší, republikové, ale i evropské a světové.

Podobně jako jeho originální díla, je také Josef Velčovský výraznou, jedinečnou osobností jako člověk, pevný a zásadový, neměnící své názory. V posledních létech již sice rodné Václavovice navštěvuje jen zřídka, jeho známí a kamarádi z mládí jej vždycky rádi pozdraví: „Nazdar Pepik !“   

Milan Pastrňák

Obrazek

                      Rodný dům akademického malíře Josefa Velčovského ve Václavovicích.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář