Fotograf Josef Košťál
Fotograf Josef Košťál
Signaturou Jos. Kostial, PHOT. ART. VENCLOVICE označoval své fotografie pan Josef Kostial, jeden z prvních fotografů v našem kraji. Venclovice je starý název obce Václavovice, oficiálně užívaný ještě v roce 1921. V této obci fotograf Josef Kostial žil a měl svůj ateliér.
Podobně jako se změnil název obce Venclovice na Václavovice, měnil se rovněž tvar příjmení rodu. Z nejprve užívaného „Koscial“ na „Kostial“a „Koštial“, až na v současnosti se užívané „Košťál“. Koscialové se do Venclovic přistěhovali v 18. století ze sousedního Šenova. Koupili zde mlýn, který však již v roce 1803 Johan Koscial prodal, za 655 zlatých, baronu Janu Karlu Skrbenskému z Hříště na Šenově.1
Josef Heinrich Koscial, jak byl zapsán v matrice, se narodil 2. 9. 1875 2 ve Venclovicích, v domě č.p. 56, v hostinci nazývaném „Čepaník“. Zděný hostinec na kopci ve Venclovicích vystavěli, u tehdy nově zprovozněné obchodní cesty vedoucí ze Šenova do Frýdku, rodiče Josefa Kosciala. Stejnojmenný Josef a matka Anna, rozená Lipková, pocházející z nedaleké selské usedlosti č.p. 35.
Zvláštní pojmenování hostince, „Čepaník“, bylo odvozeno od výrazu „čepani“, v místním nářečí označující nádobí. Zmiňovanou usedlost, koupil v roce 1795, za 100 zlatých, Václav Koscial, který byl hrnčířem,3 vyráběl „čepaně“, proto snad dostala hospoda tento název.
Josefovi sourozenci byli Antonín, František, Adolf, Anna a Aloisie. V období konce 19. století poskytli rodiče svým dětem nadstandartní vzdělání. Adolf se později stal řídícím učitelem v Orlové – Porubě. Josef nejprve „vychodil“ čtyři roky české dvoutřídky ve Venclovicích. Pátou třídu dokončil v německé škole ve Frýdku. Dále studoval na německé reálce v Těšíně.
V průběhu studia se seznámil s onou „černou magii“ – fotografii. U známého těšínského fotografa Heinricha Jandaurka se začal učit základům fotografického kumštu. Jandaurkova škola a styl jsou na jeho fotografiích zřetelně patrné. Josef Kostial vynikal v technice a preciznosti provedení. Fotografie se stala jeho povoláním a životním osudem.
V některých snímcích z období přelomu 19. a 20. století je možné zaznamenat snahu autora o umělecké ztvárnění zachycené situace. Například fotografie z roku 1899, na níž je jeho otec společně s šenovským obecním strážníkem Havláskem a hajným Steinbrinerem se psem, je nádhernou figurálních kompozicí situovanou v „sini“ Kostialové hospody ve Venclovicích.
Josef Košťál s automobilem před svým hostincem "Čepaník" . Foto z roku 1908
Na začátku 20. století bylo vytvoření fotografie technicky velice náročnou činností. Obraz se zachytil pomocí fotografického přístroje, který představovala poměrně rozměrná krabice s ručně uzavíratelným objektivem. Přístroj byl umístěn na vysoké trojnožce – stativu. Fotograf k němu nejprve přistupoval zezadu, plachetkou upevněnou ze zadní straně přístroje si překryl hlavu a snímek nastavil přímým pohledem na sítnici přes objektiv. Dlouhou expozicí na skleněné fotografické desce se vytvořil negativ obrazu, který byl následně poměrně složitým způsobem převáděn z desky na fotografický papír.
Josef Kostial si vypracoval vlastní, originální, postupy. Snímky exponoval přímo na denním světle. Do ustalovače používal výhradně vodu z „Kadlubka“, studánky v nedalekém lese. Tamní pramenitá voda měla patrně unikátní chemické složení díky němuž si jeho fotografie dones zachovaly patřičný kontrast a kvalitu.
Josef Košťál se dcerkou a jízním kolem. Sedící s tuplákem piva s dcerkou je Frantiek Škapa. V pozadí, u dveří stodoly stojící, velitel místních hasičů Kulhánek, který v ruce drží spoušť tehdy nového fotografického přístroje.
Josef Košťál: Foto svatby v Dolních Bludovicích
Josef Košťál: Pohled na Václavovice.
Josef Košťál: Rozpadající se budova šenovského zámku.
Josef Košťál: Stavba věže hasičské zbrojnice ve Václavovicích.
Dne 10.3.1914 byla Josefu Koštialovi, snad znovu, z důvodu oficiální změny příjmení, na „Koštial“, udělena okresním hejtmanem ve Frýdku živnost pro fotografování. Své fotografie začal značit: „Jos.Koštial, Venclovice“, také „Fotograf – Koštial - Václavovice u Frýdku“.
Vojenskou službu absolvoval Josef Koštial v nedalekém Bílsku. Po vypuknutí I. světové války však musel znovu „narukovat“. Sloužil ve Slovinsku, v Lublani, Opatii a Rybnici. Jako válečný fotograf vytvořil v nezvyklém, vojenském, prostředí mnoho fotografií, které se však nedochovaly, nebo je není možné identifikovat.
Zadní strana Košťálových fotografií.
Josef Košťál na vojně, jako vojenský fotograf.
Z války se vrátil v roce 1917, jako „válečně poškozený“. Fotografoval však dále a s velikým elánem. Za hostincem na Čepaníku vystavěl fotoateliér. Obdobný ateliér chtěl postavit také v Šenově, naproti hostince „Pod zámkem“. Záměr však nebyl realizován. U Josefa Koštiala se učili fotografové, kteří se později stali místně známými, například Charník z Vratimova, Verlík z Bludovic, či František Škapa z Václavovic.
První ženou Josefa Kostiala byla Marie Šokalová, dcera řídícího učitele z Těrlicka. Do manželství přinesla syna Karla, kterého si Josef Kostial velice oblíbil. S Marií Šokalovou měl dceru Evženii. Manželství však skončilo rozvodem. Dcerka zůstala u otce a syn u matky, s níž se odstěhoval do nedaleké Hrabové. Karel Šokala však tragicky zahynul, utonul v řece Ostravici.
V roce 1922 fotograf Koštial pojal za manželku mladičkou Matyldu Lyčkovou z Václavovic. Po jejím předčasném úmrtí v roce 1927, se vdovec Josef Košťál musel poohlédnout po nové manželce, která by vychovala jeho „drobné děti“ z tohoto manželství, Josefa (*1925), Františka (*1926). V roce 1931 se oženil potřetí, jeho manželkou se stala Antonie Galgonková z Dolních Datyň. Měl s ní syna Drahoslava (*1932) a dceru Marii (*1933).
Křtiny Josefa Košťála ml. v roce 1925. Foto před ateliérem za Čepaníkem.
Společnost na Čepaníku, J,Košťál č1oucí noviny, hajný Stibor s puškou.
Josef Košťál: Pozrav z Václavovic
Pan Josef Košťál zemřel dne 7. listopadu 1949. S odstupem času si stále více uvědomujeme význam díla pana fotografa Josefa Košťála. Na dobových pohlednicích zachytil vzhled a ráz tehdejší vesnic, fotografickými snímky zaznamenal mnohé události, které se v období první poloviny 20. století v kraji mezi řekami Ostravicí a Lucinou odehrály.
„Černobílé obrázky“ vytvořené panem Josefem Košťálem, vstoupily do života místních lidí. Fotografie svateb, křtin, či běžná portrétní fota, se staly součástí jejich vzpomínek. V místních muzeích, ve sbírkách sběratelů, hlavně však v zaprášených krabicích na půdách a ve starých albech jsou dodnes ukryty stovky drobných uměleckých děl, „obrazových svědectví“, vytvořených panem Josefem Košťálem, fotografem z Václavovic.
Článek o fotografu Josefu Košťálovi, který jsem sepsal dle vzpomínek jeho synů, pana Josefa Košťála a Ing. Františka Košťála, byl zveřejněn v roce 2009 ve vlastivědném časopise „Těšínsko“ č. 4, str.25 –27 pod názvem „ Václavovický fotograf Josef Kostial“.
Milan Pastrňák
Vážení čtenáři.
V souvislosti s ohlasy na tento článek jsem pojal záměr vytvořit galerii fotografií pana Košťála (Kosciala, Kostiala), která bude zveřejněna na těchto stránkách a setavená z Vámi zaslaných dobových fotografií jejichž je autorem pan Košťál. Naskenovaní snímky zašlete na: obrazyzkroniky@seznam.cz Napište k nim, prosím, informace, které o nich máte.
Děkuji.
Náhledy fotografií ze složky Foto Josef Košťál