Jdi na obsah Jdi na menu
 


JUDr. Miroslav Řepiský

3. 11. 2007

JUDr. Miroslav ŘepiskýObrazek

 Dne 10. července 1924 se ve Václavovicích narodil jeden z nejvýznamnějších rodáků naší obce, JUDr. Miroslav Řepiský.

 Jeho otec, Ferdinand Řepiský, byl horníkem, místním divadelním ochotníkem, ale hlavně však nadšeným dobrovolným hasičem. S hasičskou problematikou se tak Miroslav Řěpiský seznámil již útlém mládí, tato skutečnost předurčila jeho další celoživotní dráhu  

 Po ukončení základní školy studoval na gymnáziu v Místku. Během 2. světové války, kdy bylo v roce 1941 gymnázium okupanty uzavřeno, pracoval jako posunovač na dráze. Studia dokončil po válce, vystudoval právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.  

V roce 1949 pojal za manželku Marii, rozenou Nepeřilovou, tehdy učitelku ve Václavovicích. 

 Pracoval nejprve jako právník v n.p. Slezan ve Frýdku – Místku, po té na Krajském národním výboru v Ostravě. Zastával zde funkci vedoucího odboru pro vnitřní věci, k níž byla začleněna také Krajská inspekce požární ochrany. JUDr. Řepiskému se podařilo prosadit postavení požární ochrany na úroveň ostatních odborů. V roce 1963 byl jmenován náčelníkem Hlavní inspekce požární ochrany Československé republiky a přestěhoval se, i s rodinou, do Prahy.

 Svou rodnou obec však často navštěvoval. Účastnil se některých slavnostních zasedání Sboru požární ochrany ve Václavovicích,  rád se také pobavil na zdejších „hasičských“ plesech. 

Obrazek

JUDr. Miroslav Řepiský  ( usměvavý, s brýlemi na očích ), host na slavnostní  schůzi SČSPO ve Václavovicích konané v roce 1974 u příležitosti 70. – tého výročí založení  sboru. Na fotografii rovněž pan J.Ryška louholetž starosta SČSPO.                                                                                   Foto: Soukromý archív

V šedesátých letech se zasloužil o zbudování Střední školy požární ochrany ve Frýdku – Místku a zřízení katedry Technika požární ochrany na Vysoké škole báňské v Ostravě.  Plukovník JUDr. Miroslav Řepiský byl v roce 1971 zvolen předsedou federálního výboru SPO ČSSR. Zastupoval Československou republiku v Mezinárodním technickém výboru pro prevenci a hašení požárů. V čele národního výboru CTIF působil 18 let. Za obětavou činnost mu byla udělena mnohá vysoká vyznamenáni a řády. 

Především jeho přičiněním bylo založeno muzeum dobrovolného hasičského hnutí v Přibyslavi, dnes „Centrum hasičského hnutí“. Zbudování muzea v objektu zchátralého Přibyslavského zámku   v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století věnoval svůj veškerý volný čas.  V roce 1988 předal funkci předsedy výboru a odešel do důchodu. Se svými  pracovními výsledky byl jistě spokojen. Je možné říci, že JUDr. Řěpiský vykonal pro české dobrovolné hasičství obrovský díl práce. Na jeho celorepublikové i mezinárodní úrovni doposud snad nejvýznamnější.                                         

Obrazek

Zámek v Přibyslavi – Muzeum dobrovolného hasičského hnutí. 

   Dnes žije pan JUDr. Řepiský, s manželkou Marií, v Olešné u Nového Města na Moravě. Nadále se však věnuje hasičství, hlavně jeho historii, sbírá podklady a dokumenty  pro vytvoření, zatím neoficiálního  „Evropského domu hasičů". 

Článek byl sepsán podle materiálů paní Milady Ptoškové..           

 Milan Pastrňák

JUDr. Miroslav Řepiský zemřel dne 23.ledna 2011.
                                                     Čest jeho památce.

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář