JUDr. Miroslav Řepiský
Dne 10. července 1924 se ve Václavovicích narodil jeden z nejvýznamnějších rodáků naší obce, JUDr. Miroslav Řepiský.
Jeho otec, Ferdinand Řepiský, byl horníkem, místním divadelním ochotníkem, ale hlavně však nadšeným dobrovolným hasičem. S hasičskou problematikou se tak Miroslav Řěpiský seznámil již útlém mládí, tato skutečnost předurčila jeho další celoživotní dráhu
Po ukončení základní školy studoval na gymnáziu v Místku. Během 2. světové války, kdy bylo v roce 1941 gymnázium okupanty uzavřeno, pracoval jako posunovač na dráze. Studia dokončil po válce, vystudoval právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.
V roce 1949 pojal za manželku Marii, rozenou Nepeřilovou, tehdy učitelku ve Václavovicích.
Pracoval nejprve jako právník v n.p. Slezan ve Frýdku – Místku, po té na Krajském národním výboru v Ostravě. Zastával zde funkci vedoucího odboru pro vnitřní věci, k níž byla začleněna také Krajská inspekce požární ochrany. JUDr. Řepiskému se podařilo prosadit postavení požární ochrany na úroveň ostatních odborů. V roce 1963 byl jmenován náčelníkem Hlavní inspekce požární ochrany Československé republiky a přestěhoval se, i s rodinou, do Prahy.
Svou rodnou obec však často navštěvoval. Účastnil se některých slavnostních zasedání Sboru požární ochrany ve Václavovicích, rád se také pobavil na zdejších „hasičských“ plesech.
JUDr. Miroslav Řepiský ( usměvavý, s brýlemi na očích ), host na slavnostní schůzi SČSPO ve Václavovicích konané v roce 1974 u příležitosti 70. – tého výročí založení sboru. Na fotografii rovněž pan J.Ryška louholetž starosta SČSPO. Foto: Soukromý archív
V šedesátých letech se zasloužil o zbudování Střední školy požární ochrany ve Frýdku – Místku a zřízení katedry Technika požární ochrany na Vysoké škole báňské v Ostravě. Plukovník JUDr. Miroslav Řepiský byl v roce 1971 zvolen předsedou federálního výboru SPO ČSSR. Zastupoval Československou republiku v Mezinárodním technickém výboru pro prevenci a hašení požárů. V čele národního výboru CTIF působil 18 let. Za obětavou činnost mu byla udělena mnohá vysoká vyznamenáni a řády.
Především jeho přičiněním bylo založeno muzeum dobrovolného hasičského hnutí v Přibyslavi, dnes „Centrum hasičského hnutí“. Zbudování muzea v objektu zchátralého Přibyslavského zámku v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století věnoval svůj veškerý volný čas. V roce 1988 předal funkci předsedy výboru a odešel do důchodu. Se svými pracovními výsledky byl jistě spokojen. Je možné říci, že JUDr. Řěpiský vykonal pro české dobrovolné hasičství obrovský díl práce. Na jeho celorepublikové i mezinárodní úrovni doposud snad nejvýznamnější.
Zámek v Přibyslavi – Muzeum dobrovolného hasičského hnutí.
Dnes žije pan JUDr. Řepiský, s manželkou Marií, v Olešné u Nového Města na Moravě. Nadále se však věnuje hasičství, hlavně jeho historii, sbírá podklady a dokumenty pro vytvoření, zatím neoficiálního „Evropského domu hasičů".
Článek byl sepsán podle materiálů paní Milady Ptoškové..
Milan Pastrňák