Jdi na obsah Jdi na menu
 


Malíř a fotograf Jaromír Drozd

Jaromír Drozd 

jarek-drozd-obrazy_0001.jpg

 Fotograf, kameraman, malíř, scénarista, všestranný umělec, který se po desetiletí významně podílí na celkovém kulturním obrazu  Václavovic.

 Jaromír Drozd patří k nejvýraznějším osobnostem naší obce. Snad všichni lidé v obci si jej vybaví v typickém kloboučku a s fotoaparátem v ruce procházejícího se vesnicí. Nutno říci, že objektivu jeho fotografického přístroje neunikne žádná ze zdejších zajímavostí a nevšedních přírodních krás, kterých je zde skutečně velice mnoho. Jen je nutno „umět se dívat“ a  ve věcech běžných a zdánlivé všedních, odhalit netušenou poezii . S tímto pohledem nás všechny Jarek Drozd neustále seznamuje.
 Jaromír Drozd se narodil 27. května 1937 ve Václavovicích v domku č. 125 nad pískovnou u datyňské hranice. Prožil zde šťastné dětství,  na které rád vzpomíná.
 Kamarádství s Bohuslavem Stachem, později rovněž známým malířem, utvářelo jeho vztah k umění již od mládí.   

jarek-drozd-obrazy_0002.jpg

 
V padesátých letech 20. století Jaromír Drozd vystudoval školu výtvarné propagace v Ostravě Přívoze. Určoval jej k tomu výrazný výtvarný talent, kterým byl již od dětství obdařen. Studoval u učitelů Otipky, Pospíchala a Dobeše.
 
K prvnímu setkání s Jarkem Drozdem došlo již za mých školních let. Od malička jsem také já velice rád kreslil a maloval. Jednou odpoledne jsem seděl na lavičce před naším plotem a snažil se do sešitu namalovat vyhlídku na les a vzdálené Beskydy za ním. Když tu k nám přišel Jarek Drozd. Podíval se co že to tvořím, vzal mi sešit z ruky a namaloval do něj originální obrázek malíře s paletou v ruce. Byl jsem tímto obrázkem zcela nadšen. Přál jsem si, abych uměl také tak malovat. Kresbu jsem dlouhou dobu uchovával mezi svými obrázky, až jsem nakonec stejně nějak ztratil. 
 
Po dokončení umělecké školy začal 
jarek-drozd-obrazy_0003.jpg
Jarek Drozd pracovat oddělení propagace Nové huti, v Ostravě Kunčicích. U této profesní činnosti však maloval obrazy. Krajiny a hlavně portréty, v niž vyniká jeho perfektní kresba. Do své tvorby se snažil vnášet nové, moderní techniky. Vypracoval se k osobitému stylu malby s užitím silné obrysové linie a razantního nanášení barev. Jeho jméno počalo být známé.
Tehdejší obrazy Jaromíra Drozda:
 
 

jarek-drozd-obrazy_0004.jpg

 V rodných Václavovicích se Jarek zapojil do tehdy jediného veřejného kulturního dění v obci, kterou tehdy představoval hlavně poměrně známý divadelní soubor Slezan. Nejprve pro něj začal malovat plakáty zvoucí na jednotlivá divadelní představení, následně kulisy a začal vytvářet celkové scény. Pro potřeby divadla maloval i veliká rozměrná plátna, někdy pokrývající celou zadní stěnu jeviště. Mnohdy užíval i nezvyklé technické efekty. Velikého úspěchu a ocenění dosáhl návrhem scény úspěšné hry divadelního souboru „Ředitelka je sůva“, oceněné na celostátní přehlídce ve Vysokém nad Jizerou v roce 1974.
  Dne 17.2.1962 vstoupil do manželství s Bronislavou Bezerskou, přišly děti Tomáš a Táňa.  Natrvalo se ve Václavovicích usadil, na kopci u  lesa Milíře.
 V šedesátých létech 20. století dostal nabídku zaměstníví v tehdy nově vystavěném Kulturním domě ve Vratimově. Stal se jeho vedoucím. Pracovní postavení mu umožnilo setkání s mnoha významnými osobnostmi tehdejší Československé kulturní scény, se známými herci a zpěváky, umělci. Kupříkladu se setkal s tehdy velice populárním hercem, bavičem, Vladimírem Menšíkem, S Vladimírem Brodským, s Ivou Janžurovou, či se zpěvačkou Helenou Vondráčkovou a dalšími. Dodnes rád vzpomíná některé příhody, které s nimi zažil.
 Z důvodu značného pracovního vytížení ve vedení kulturního domu, mu však zbývalo pouze velice málo času na vlastní malířskou výtvarnou tvorbu. Začal mnohem více fotografovat a také natáčet filmy, tehdy ještě na celuloidový film.
 S rozvojem techniky se měnily i způsoby realizace a provádění záznamů. V současnosti Jarek Drozd, již vybavený digitální kamerou a fotoaparáty, natočil několik dokumentárních filmů, většinou o dění ve Václavovicích. Některé z nich byly presentovány na internetových stránkách obce, v rubrice „Filmová kronika“.
Z filmové tvorby Jaromíra Drozda je možno připomenou také střihový dokument o divadelním souboru Slezan
 Neustále se velice intenzivně věnoval dění v obci. Maloval plakáty k rozličným akcím, pozvánky a drobné obrázky k upomínkovým předmětům, dárkům a diplomům pro obec.
 V roce 2005 společně s fotografem Vladimírem Chovancem vytvořil stolní kalendář složený z historických fotografií Václavovic. V následujícím roce vznikl  kalendář další, tentokráte sestavený ze současných fotografií obce.
jarek-drozd--obrazy_0001.jpg
 Čím dále, tím více se počal stávat Václavovickým patriotem a to v jeho dobrém slova smyslu. Pro svou obec doslova žil.
  
V roce 2012 Jarkovi na vždy odešla jeho milovaná manželka Broňka. Jakoby se na čas stáhl z veřejného života. Smysl svého bytí začal mnohem více spatřovat ve svých dětech a vnoučatech a ve vzpomínkách.
 V jeho fotografiích a obrazech se tehdy objevily vzpomínky na krásné rodinné dovolené, návštěvy rozličných přírodních a kulturních míst. Veškerý doposud skrytý cit a láska se náhle objevil v jeho nových,  „vzpomínkových“ dílech. 
 
 Manželka Broňka
 

jarek-drozd--obrazy_0002.jpg

Jaromír Drozd pří práci na obrace "Caprun".

jarek-drozd--obrazy_0003.jpg

Caprun, Jarkem malovaný a milovaný.

Další ukázky z malířské tvorby Jaromíra Drozda:

jarek-drozd--obrazy_0004.jpg

jarek-drozd--obrazy_0005.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                           

                        Babička Františka                                                                                                                                   Kytice v pivní sklenici

jarek-drozd--obrazy_0006.jpg

Chalupa Karla Cieleckého

jarek-drozd--obrazy_0007.jpg

Obraz nazvaný Mrazivý den

Jaromíra Drozda  jsme v tomto článku ponejvíce představili jako malíře, avšak je také skvělým fotografem. Pohled malíře, umělce a znalost stavby obrazu a kompozici barev s velikou samozřejmostí přenáší do svých fotografií. 
 Jeho nevšední, umělecké fotografie, je možno shlédnout na  jeho internetových stránkách:
                                                                               
jarek-drozd--obrazy_0008.jpg
               www.jadro.estranky.cz
                www.jaromírdrozd.galerie.cz
                 rajce.net /jadro/
 
Přestože již v šedesátých létech minulého století Jaromír Drozd vystavoval své obrazy na výstavách pořádaných u různých příležitostí a také, v tehdy v republice jediné, ale značně prestižní Galerii Dílo, je s podivem, že ještě nikdy neuspořádal svou vlastní samostatnou výstavu, jak obrazů, tak ani fotografií.
 Uspořádání výstavy dokumentující jeho dlouholetou malířskou tvorbu, rovněž jeho dílo fotografa a kameramana, by bylo pro celou kulturní veřejnost velice vhodné, z hlediska jeho rodné obce, které věnoval tak veliké množství své energie a lásky se jeví jako zcela nezbytné.

             

Jaromír Drozd - autoportrét

                                                                      Dne 13.září 2014.  Milan Pastrňák

jarek-drozd--obrazy_0009.jpg

Jaromír Drozd:  V parku po sekání trávy.

 

Malíř, fotograf a vzácný člověk, pan Jaromír Drozd, zemřel po těžké nemoci dne 5.září 2018.

Vzpomínejme na něj s úctou.  

dscn5104.jpg

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář