Jdi na obsah Jdi na menu
 


Malíř a grafik Marek Sibinský

28. 6. 2009

Malíř a grafiObrazekk Marek Sibinský

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Neznámý.                                                                                                           Marek Sibinský

Marek Sibinský patří do mladší generace výtvarníků s novým vnímáním světa a dění, kteří se prezentují velikou kreativitou a hledáním nových způsobů sdělování svých pocitů a často až alarmujících myšlenek. Velice zjednodušeně je možné říci, že se ve svých dílech se snaží současnými technickými prostředky zachytit současnost, která je daná hlavně technikou, vědou, digitalizací a širokým působením medií, rozhlasu, televize a internetu. K vyjádření svého pohledu a názoru hledá nové vyjadřovací prostředky. Experimentuje s tiskem, často vychází z fotografického, či digitálního záznamu obrazu, který zařazením do nové situace a užitím v jiném kontextu nabývá dalšího významu. Do technicky vzniklých obrazů mnohdy zasahuje malbou, dodává jim jakousi nadčasovost, často pouze naznačenou, vše vypovídající grafickou zkratkou, značkou neb křivkou.

Po absolvování základní školy ve Václavovicích a Šenově studoval na Střední umělecké škole v Brně, obor „malba“. Ve studiu pokračoval na katedře výtvarné tvorby Pedagogické fakulty Ostravské univerzity v ateliéru užité grafiky prof. Eduarda Ovčáčka. Ostravě a fakultě zůstal věren i po dokončení magisterského studia. Od roku 1998 zde působí jako pedagog. V roce 2006 dokončil doktorské studium na Slezské univerzitě v Katovicích v pobočce v Těšíně studoval uměleckou malbu u prof. Malgorzaty Lusczak.

Doménou Marka Sibinského je grafika. Dostalo se mu za ní několika významných oceněni. V roce 2000 obdržel v Praze cenu - Grafika roku, v roce 2001 a 2004 Čestné uznání Grafika a v roce 2006 opět cenu Grafika roku.

 Hlavy-I..JPG

 
Marek Sibinský: Halvy 2000 (kombinovaný tisk 140 x 140 cm)

Obrazek

Marek Sibinský: Rituál 2005 (kombinovaný tisk 140 x 200 cm)     
 
 Obvykle pracuje s velikými formáty, obrazy o rozměrech 200 x 150 cm nejsou výjimkou. Zvýrazňuje tak naléhavost a sílu sdělení, které stává někdy téměř monumentální, užití těžkých tónů barev v tomto kontextu často hraničící až s mystikou.
 Celou svou dosavadní tvorbu seřadil do určitých tématických cyklů nazvaných, Hlavy, Kódy, Média, které počínaje rokem 1994 prezentoval mnoha výstavami. Vystavoval v galériích v Ostravě, Praze, Zlíně, Havířově, Olomouci a dalších, ale také v Polsku, v Katowicích a Cieszyně. Významně se představil výstavami v Českém Těšíně, Ostravě a v  Domě umění v Opavě v roce 2007. Pravidelně, se účastní Workshopů serigrafie a Workshopů digitálního tisku.
 
 Přiznávám se, že k sepsání tohoto článku jsem přistupoval s určitou obezřetností, neboť při setkání s díly Marka Sibinského si jaksi intuitivně uvědomuji, že zde vzniká něco nového, výjimečného….

Milan Pastrňák

Obrazek

Marek Sibinský: Monitor: (digitální tisk, (80 x 130 cm)

 

 

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář