Jdi na obsah Jdi na menu
 


Malíř a výtvarník - Jiří Sibinský

21. 6. 2008

Jiří Sibinský – výtvarník, malíř, grafik, umělec.

Obrazek

J. Sibinský: Expanze – kombinovaná technika, 91 x 91 cm, 2004

 Jiří Sibinský patří ke střední generaci václavovických umělců. Narodil se ve Václavovicích, dne 24.3.1947. Po absolvování základní školy se vyučil zámečníkem. Neustále jej však přitahovala samostatná tvůrčí práce. Splnění svých představ spatřoval v umělecké tvorbě. Začal pilně malovat, přihlásil se Střední průmyslovou školu výtvarné propagace v Ostravě. Studium ukončil v roce 1975. 

 Ohromná vůle a píle se značí z jeho uměleckého díla v době malířského zrání. Započal malbou krajiny. Pohledy z Beskyd, chalupy v horách, byly námětem jeho prvních obrazů. Konkrétní obrysy a barvy se však postupně uvolňují. Malíř se zaměřuje na celkový dojem, zachycení uměleckého prožitku. V posledním období tak přechází k abstrakci.

ObrazekSamostatnou kapitolou tvorby Jiřího Sibinského jsou plastiky. Zde uplatil také své technické znalosti práce s materiálem. Daří se mu, někdy až neskutečně kreativně, vystihnout smysl účelu vytvářeného objektu. Z těchto děl je možno jmenovat kašnu ve Frýdku – Místku, památník Emila Zátopka v Kopřivnici, či plastiku určenou pro bývalý hřbitov ve Frýdku - Místku a další.       

Obrazek

 

 

 

                Plastika určená učená pro bývalý hřbitov ve Frýdku – Místku   

Užité křivky jeho plastik určených k výzdobě interiérů, mnohdy až barokním způsobem umocňují celkový vzhled prostoru v němž jsou umístěny.

 Nutno připomenout, že za veškerou tvorbou, stojí jeho tvůrčí duch a poctivý přístup k umělecké práci.  

Stropní "barokní" plastika Jiřího Sibinského

Jiří Sibinský vystavuje od roku 1990, účastnil se více než deseti společných výstav malířů z Ostravska, Karvinska a Pobeskydí. Mezi léty 1991 až 2007 uskutečnil deset samostatných výstav v prestižních galeriích u nás i v Rakousku, které završila výstava konaná u příležitosti výtvarníkova životního jubilea, v listopadu roku 2007, v havířovské galerii Viléma Wünscheho 

 Obrazek

Z otevření výstavy obrazů v galerii Viléma Wünscheho v Havířově

Malíř Jiří Sibinský – druhý z leva.    Foto: M.Pastrňák v r. 2007  

Jiří Sibinský žije trvale ve Václavovicích, zde má svůj ateliér vyhovující snad všem výtvarným technikám a také řemeslným pracím, které musí ovládat při tvorbě plastik a uměleckých dekorací. V sousedství bydlí jeho syn Marek, který po otci zdědil tvůrčí a umělecké nadání, „potatil se“, je již uznávaným malířem a výtvarníkem.  

 

 

Obrazek

Jiří Sibinský: Zrcadlení krajiny, kombinovaná technika 91 x 91 cm, 2004
                    Foto: M. Pastrňák, pořízené přímo na výstavě v roce 2007
 

 Milan Pastrňák

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář