Jdi na obsah Jdi na menu
 


Malíř Ivo Novák

 Malíř Ivo Novák        foto_0001.jpg

 Narodil se v roce 1955 ve Václavovicích, na Sovinci. Ve Václavovicích prožil své dětství a mládí. Chodil zde do školy a dále, tak jako všichni Václavovičané, dojížděl do ZDŠ v Šenově. Na základní škole jej začalo zajímat malování a to tak silně, že navštěvoval kurzy malby u výtavrníka Berky u Základní umělecké školy v nedalekém Havířově.
Nezapomenutelný je jeho první obraz malovaný olejovými barvami, byla to kopie slavné „Mony Lisy“, který byl dlouhá léta vystaven u jeho rodičů v obývacím pokoji.
 Tichá a málomluvná povaha je pro Ivoše, tak jak jej oslovovali znají známí a kamarádi, již od dětství typická.
 O to více se vždy dokázal upnout a soustředit na daný problém, neb úkol, který si stanovil. Není možné zapomenout na to, jak vlastně sám, zprvu se jen se svým otcem, postavil nový dům ve Václavovicích. Přičemž zvládal jak zednickou, tak tesařskou, ba dokonce i kamenickou práci.
                                                                                                     
                                                                                                    Ivo Novák ve vojenském stejnokrojíi v roce 1975,
                                                                                                      když jsme jej navštívili „na vojně“, v Přerově.
                                                                                                                                                     Foto: K. Balon

 Svou budoucí životní dráhu si rovněž stanovil se zaměřením k malbě. Nejprve se vyučil malířem a lakýrníkem. Po vyučení a absolvování vojenské služby byl přijat na pětiletý studijní obor výtvarné propagace v Ostravě – Přívoze. Studoval u malířů Otipky, Mokráška, Knoppa a Formana, absolvoval stejnou školu jako většina ostatních malířů z Václavovic, například Jaromír Drozd nebo Jiří Sibinský. Posléze začal pracovat v oddělení propagace Dolu Staříč. Jednou z jeho prací byla pomalba kůží, významné pomůcky užívané při slavnostním pasování havířů do stavu hornického. Na Dole  Staříč snad pracuje dodnes.

 V roce 1979 se Ivo oženil s Boženkou Marenčákovou z Václavovic, narodili se jim synové, Ivo a Michal. Roku 1993 se však z rodných Václavovic přestěhoval do nedalekých Žermanic. Renovoval tam starší domek, stojící téměř na samotě, uprostřed polí s krásnou vyhlídkou na Žermanice a Soběšovický kopec. Po celou dobu však neustále maloval, tvořil, obrazy krajin, zátiší, figurální kompozice. Obrazy překypující svou barevností podpořenou dramatickými tahy štětce.
 foto_0002.jpg
Jeden z prvních obrazů Iva Nováka.        (Soukromá sbírka.)
 
 V posledních dílech je však již možné shledat určitou umíněnost jak v kompozici, tak i v barvě.
Účastnil se několika  výstav, kdy vystavoval své obrazy společně s dalšími malíři. V roce 2005 pořádal samostatnou výstavu v Hornickém muzeu na Landeku.                       
 S Ivošem jsme byli, po několik desetiletí, sousedy a kamarády. V určitém období života jsme byli zájmem o výtvarné umění velice blízcí. V názorech na celkovou životní filosofii jsme se však značně odlišovali. Když se Ivo s rodinou odstěhoval do Žermanic a následně do Frýdku setkáváme se pouze zřídka, přáteli jsme však vlastně stále.
 
 V současnosti Ivo Novák dlouhodobě vystavuje na Obecním  úřadě v Žermanicích,
  odtamtud jsou další přiložené fotografie jeho obrazů:

foto_0003.jpg

 

foto_0004.jpg

 

foto_0005.jpg

 

foto_0006.jpg

               Omlouvám se za nevalnou kvalitu fotografií. Fotil jsem je „z ruky" a ve spěchu.               
 
                                                           
                                                                          Milan Pastrňák

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář