Jdi na obsah Jdi na menu
 


Morawius - Písmák Stanislav Stach

21. 5. 2010
Písmák Stanislav Stach -  Morawius.
 
 Václavovickým občanům, patrně ne jen pouze jim, je Stanislav Stach nejpravděpodobněji zcela neznámý, přes to je však nutno jej zařadit mezi významné osobnosti této obce.
 Stanislav Stach byl lidovým písmákem, národovcem a buditelem, v době národního obrození rozšiřoval na Těšínsku české knihy a časopisy. 
 Stanislav Stach sice přímo z Václavovic nepocházel, přistěhoval se do nich  s rodiči v roce 1842. Narodil se nedalekých Bruzovicích, chalupě č.p. 18. V matrice narozených je zapsán dne 8.5.1829 jako Stanislaus Johannes. Otcem Stanislavovým byl František (Franz) Stach a matkou Rozina, jeho sourozenci byli Marie, Rosina, Magdaléna, Anna, František, Josef a Jan.
 František Stach chalupu v Bruzovicích prodal Františku Rybovi, který je dne 23.7.1842 uváděn jako její majitel. S rodinou se přestěhoval do Václavovic v nichž, v místní části „Pustky“ koupil od Matese Slívy, za 800 zl, zahradnickou usedlost č.p. 90. Kupní smlouva byla uzavřena již dne 18.5.1842. V roce 1851, dne 27.6., usedlost zdědil, nejstarší ze synů, Stanislav. 
 V rodině Stachů byly čteny a již od roku 1817 prokazatelně také opisovány české knihy, rovněž Stanislav byl vášnivým čtenářem a písmákem. K zemědělskému hospodaření na vesnici patrně neměl patřičný vztah. Zděděný grunt dne 15.9.1855 prodal za 1020 zl. Františku Slívovi. Ve Václavovicích, tehdy nazývaných „Venclovice“, však bydlel i nadále, v podnájmu v domě č.p. 100 „v Raju“, u Anděla Josefa, jehož manželkou byla Stanislavova sestra Marie. V lidovém povědomí ve Václavovicích se dochovalo, že zde bydlel "Stachovec zvaný Morawius."
 Stanislav Stach nebyl ženatý, celý svůj život zasvětil české knize. Navázal spojení se sedmi nakladatelstvími v Čechách a na Slovensku, v Praze a v Trnavě. Knihy a časopisy půjčoval a prodával téměř po celém Těšínsku. V klášteře Alžbětinek v Jablůnkově, v němž často pobýval, měl zřízenou jakousi filiální expedici knih a časopisů. Mezi lidmi na Jablůnkovsku byl znám jako „Stach z Venclovic, co prodaval moravské čítání“. (Český jazyk byl na Těšínsku nazýván moravským jazykem“.)
 Stanislav Stach zemřel 13.11.1896 v klášteře Alžbětinek v Jablůnkově. Ve Václavovicích, v chalupě č.p. 100, po něm zůstalo mnoho knih. Po Stachově smrti odvezl Josef Anděl „plný tragač knižek“ starostovi Cieleckému, ten je předal nadučiteli ve václavovické škole, Pavlu Schostokovi.  
 Známý bruzovický písmák a knihovník Josef Stříž napsal o Stanislavu Stachovi do Těšínských novin článek, byl v nich otištěn v roce 1896, v čísle 13.
 „Stacha z Venclovic je možno považovat za největšího šiřitele českých knih na Těšínsku".
Milan Pastrňák
 
 
Poznámky:
Pamětní kniha obce Václavovice.
SZA Opava: Pozemková kniha obce Bruzovice
SZA Opava: Pozemková kniha obce Václavovice G 685
SZA Opava: Bruzovice: Matriky narozených 1791 – 1862.
VOCHALA Joža: První české knihovny a čtenáři na Těšínsku, Časopis Těšínsko 14 -15/1960 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář