Jdi na obsah Jdi na menu
 


Borovice Vejmutovka

31. 10. 2007

Borovice „Vejmutovka“.Obrazek

   Borovice „Vejmutovka“ – „Pinus strobus“ se v naších lesích běžně nevyskytuje. Do Evropy byla dovezena z Ameriky až v druhé polovině 19. století. Tento krásný  mohutný strom zajímavého nepravidelného tvaru koruny byl převážně vysazován v zámeckých parcích jako okrasná dřevina. O to zajímavější se  jeví, že ve Václavovicích roste volně v lesním porostu. Nachází se v „Datyňském lese“ u hranice s obci Horní Datyně, která je v těchto místech tvořená bezejmenným  potůčkem pramenícím v Sedlištích na „Papalce“.  Snad proto, že borovice byla vysazena v poměrně těžce dostupném terénu, mimo obvyklých tras návštěvníků lesa, na příkře se svažující stráni nad  údolíčkem potoka, jehož prosluněné tůně jsou v těchto místech „rájem černé zvěře“, uniká pozornosti návštěvníkům lesa. Lesníci však o ni vědí a „hýčkají“ si ji. Tím je nožné vysvětlit, že se dožila úctyhodného stáří, jak je nožné usuzovat z její mohutnoObrazeksti, asi 150 let.

Můžeme se domnívat, že sazenice této, u nás vzácné borovice, byla snad původně určena k výsadbě v šenovském zámeckém  parku a patrně nedopatřením se připletla k sadbě vrchnostenskému hajnému z Václavovic. Borovice mohla býti vysazena v rámci obnovy lesa ve Václavovicích okolo koku  1860.

Obvod kmene borovice ve výšce jednoho metru nad zemí činí úctyhodných 315 cm. Výšku „Vejmutovky“ je jen velmi obtížné určit, zkresluje ji terén a okolní lesní porost, je ji však možné odhadovat na více než  30 metrů.  Statný, mohutný, strom nenese známky napadení škůdci, či nemocí. Za předpokladu, že také lesníci budou i nadále nad ní držet ochrannou ruku se jistě „Vejmutovka“ dožije dalších několika desítek let. 

 

 

 Milan Pastrňák

Snímky borovice jsem pořídil v roce 2006.. 

Z důvodu výšky borovice a blízkosti lesního

 porostu se nedá strom vyfotografovat v celé

velikosti, od kořenů ke špičce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

How to fritter away Google

Davidtig,25. 12. 2022 18:07

That means you'll lead some fresh features and from access to additional channels where you can pick up visibility, without having to make mother wit of some ornate, manual migration process. https://googlec5.com

נערות ליווי

Henryoxype23453,18. 6. 2022 9:53

"You ought to be a part of a contest for one of the most useful blogs online. I'm going to highly recommend this site!"
https://girls-israily-ra.gq/news/dripinrasua