Jdi na obsah Jdi na menu
 


O obci Václavovice

7. 8. 2007

O obci Václavovice 

Obec Václavovice se nachází v kraji Moravskoslezském nedaleko tři velikých měst severní Moravy a Slezska, Ostravy, Havířova a Frýdku – Místku.

Vesnice se rozkládá na svazích dvou kopců, posledních z výběžků beskydské pahorkatiny sestupujících až k ostravské pánvi. Rozlohou se Václavovice řadí mezi středně veliké obce, její celková výměra činí cca 566 hektarů, dvě třetiny z ní tvoří lesy. Nadmořská výška nejvyššího bodu v obci je 310 metrů, nejnižší, v údolí, 258 metrů nad mořem.

Obrazek

Pohled na střed obce Václavovice. V pozadí se matně rýsují komíny ostravských hutí.

                                                                                          Foto: M.Pastrňák v r. 2005

 Malebnost přírodního prostředí, ve kterém Václavovice leží - údolí s lesy na kopcích nad ním s nádhernými výhledy na pohoří Beskyd v přímém kontrastu s kouřícími komíny nedalekých ostravských hutí, každodenně připomínající věčný střet přírody a techniky snad  tímto zvláštním způsobem zasáhl do života místních obyvatel a dal v tomto „místě střetu“, vzniknout několika generacím zajímavých lidí – mnohým osobnostem společenského a kulturního života.

 V současnosti prochází obec obdobím intenzivního rozvoje. Ve Václavovicích žije asi 1500 obyvatel, jejichž počet se však díky rozsáhlé výstavbě nových rodinných domů rychle zvyšuje. Během několika uplynulých let si obec Václavovice, v nichž  se spojuje romantika života na vesnici s výhodami bydlení ve městě, vybralo jako nové místo svého trvalého bydliště několik desítek rodin. Výstavba rodinných domů v obci, spojená s nárůstem počtu obyvatel však podstatně mění její tvář a způsob života jejich obyvatel.

 Považuji za svou povinnost popsat a zachytit tuto nebývalou změnu, ke které nyní v obci dochází. Zároveň je však nutné zachovat a připomenout její bohatou historii.  

Milan Pastrňák

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář